Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, yakın gelecekte daha fazla (şirket) kurtarma ve iflas beklediği için havayolu sektörü için pek iyimser görünmüyor.

Al Baker, CNBC’ye verdiği röportajda “Yakında Avrupa’da başka (şirket) kurtarmalar olacak ve dünya çapında başka iflaslar yaşanacak.” dedi.

Daha fazla havayolunun çökmesiyle birlikte, sektörde tekelleşme yaşanacağını vurgulayan Qatar Airways CEO’su Al Baker “Kapasitede daha fazla azalma olacağını düşünüyorum, bu bir şekilde seyahat edenler için de iyi değil çünkü, o zaman bunu isteyen bazı havayollarına tekelci olma fırsatı verecek” diye uyardı.

Al Baker, talep durgunlaştıkça ve uçuş kısıtlamaları yürürlükte kaldıkça kayıpların devam etmesini bekliyor.

“Dünyanın tüm ülkeleri, ülkenin ekonomik çıkarlarına hizmet etmek için kendi ulusal taşıyıcılarına muhtaç; bu nedenle hükümetlerin havayollarını desteklemesi kesinlikle şart”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) geçtiğimiz günlerde, 2024’ten önce uluslararası hava yolculuğunun salgın öncesi seviyelere dönmesini beklemediğini yineledi. Ancak Qatar Airways’in Grup CEO’su için durum daha da kötü olabilir. Al Baker, “Bu salgın yakın gelecekte daha da yayılırsa, iyileşmenin 2024’ün de ötesine geçebileceğini düşünüyorum” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.