Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkQatar Airways, Kurumsal ve Ticari Müşterileri için Gönüllü Karbon Dengeleme Programını Başlattı

Qatar Airways, Kurumsal ve Ticari Müşterileri için Gönüllü Karbon Dengeleme Programını Başlattı

Qatar Airways bugün kurumsal müşteriler için gönüllü bir karbon denkleştirme programı başlattı. Bu girişim, kurumsal ve ticari müşterilerin, uçuştan önce veya sonra herhangi bir zamanda özel bir web portalı aracılığıyla kendi karbon emisyonlarını dengelemelerini sağlayacak.

Qatar Airways gönüllü karbon denkleştirme programı, kurumsal müşterilerinin iş seyahatleriyle ilişkili karbon emisyonlarını dengelemelerine veya azaltmalarına olanak tanır ve onları sürdürülebilir seçimler yapma konusunda güçlendirir. Bununla şirketler, karbon nötrlük hedeflerini ilerletmek için küresel havayoluyla işbirliği yaparken sürdürülebilirlik hedeflerine doğru çalışırlar.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı Akbar Al Baker şunları söyledi: “Uzun vadeli sürdürülebilir bir havacılık endüstrisi inşa etmek koordineli çabalar gerektirir ve işletmeler daha çevre dostu ve daha sürdürülebilir hava yolculuğu inşa etmede önemli bir rol oynar. Kurumsal müşterilerimize hem topluluğa hem de çevreye yardımcı olan tanınmış projeler aracılığıyla kurumsal seyahatlerin karbon ayak izini gönüllü olarak dengeleme fırsatı sunmaktan ve onları karbon yönetimi planlarının bir parçası olarak karbon denkleştirme yapmaya teşvik etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, Qatar Airways Group’un çevresel sürdürülebilirlik çabalarımızı güçlendirme hedefini daha da destekliyor ve havacılık endüstrisindeki liderlik konumumuzu güçlendiriyor.” dedi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile bir ortaklık üzerine inşa edilen lider program, Qatar Airways müşterilerine, bu emisyonları dengelemek için satın alınan kredilerin bağımsız olarak doğrulanmış karbon azaltımları sağlayan projelerden ve daha geniş kapsamlı projelerden geldiği güvencesiyle özelleştirilmiş bir çevresel ve sosyal fayda konusunda çözüm sunuyor. Bu yeni program, biz inovasyonu teşvik ederken ve diğer sosyal, çevresel veya ekonomik faydalar sağlarken endüstrimizin iklim hedeflerimize ulaşma tutkusunu yeniden teyit ediyor. Bu yeni program, CO2 emisyonlarını hesaplamak için IATA endüstrisinin en iyi uygulamalarını kullanır ve müşterilerimiz için süreci basitleştirmek ve onlara iklim değişikliği konusundaki çevresel taahhütlerini gerçekleştirmeye yönelik yenilikçi çözümler sunmak üzere tasarlanmıştır. İlk emisyonlar, yakın gelecekte dahil edilecek ek doğrulanmış projelerle önde gelen bir yenilenebilir enerji projesi ile dengelenecek.

2020’den bu yana, Qatar Airways’in Gönüllü Karbon Dengeleme Programı, orta Hindistan eyaleti Madhya Pradesh’te bulunan ve toplam 108 MW’lık bir üretim üreten ve 210.000 ton elektrik tüketiminden kaçınan 54 rüzgar türbininden oluşan Fatanpur Rüzgar Çiftliği projesine yıllık sera gazı emisyonları konusunda  katkıda bulunuyor. Fatanpur projesine verilen destek sadece küresel karbon emisyonlarını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda istihdam fırsatları da sağlıyor; yakındaki okullara malzeme ve uzmanlık sağlayarak gelişmiş eğitim sunmaktadır; ve yerel topluluğa daha iyi sağlık hizmeti sağlayan mobil bir tıbbi birimi desteklemektedir.

Kasım 2020’de Qatar Airways, yolcular için gönüllü karbon denkleştirme programının resmi lansmanını duyurdu. Daha sonra Kasım 2021’de Qatar Airways Group’un kargo bölümü olan Qatar Airways Cargo, hava kargo gönderileri için yeni gönüllü karbon denkleştirme programını başlatarak IATA CO2NNECT platformuna katılan ilk kargo taşıyıcısı ve dünyada bunu yapan ilk havayolu oldu.

Dünyanın önde gelen havayollarından biri olan Qatar Airways, karbon emisyonlarını ele almak ve müşterilerinin karbon nötr iş uygulamalarını genel kurumsal stratejilerine kolayca dahil etmelerini sağlamak için endüstri paydaşlarıyla işbirliği yapma çabalarında kararlı.

Birden fazla ödül kazanmış bir havayolu olan Qatar Airways, kısa süre önce uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından yönetilen 2021 Dünya Havayolu Ödülleri’nde ‘Yılın Havayolu’ ilan edildi. Ayrıca ‘Dünyanın En İyi Business Class’ı, ‘Dünyanın En İyi Business Class Havayolu Dinlenme Salonu’, ‘Dünyanın En İyi Business Class Havayolu Koltuğu’, ‘Dünyanın En İyi Business Class Uçak İçi İkram Hizmetleri’ ve ‘Orta Doğu’nun En İyi Havayolu’ seçildi. Havayolu, benzeri görülmemiş bir altıncı kez (2011, 2012, 2015, 2017, 2019 ve 2021) ana ödülü kazanarak sektörün zirvesinde tek başına durmaya devam ediyor.

 Qatar Airways, havacılıkta çevresel sürdürülebilirliğin önemini kabul ediyor. Sektörün karbondan arındırma hedeflerine ulaşma konusunda küresel ve bölgesel ortaklarımızla ön planda olmaya ve işbirliği içinde çalışmaya kararlı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...