Almanya’nın en büyük tatil hava yolu şirketi Condor, TUI ile Etihad Airways’in yeni bir hava yolu şirketi kurma girişimine karşı Rekabet Kurumu’nu göreve çağırdı.

Etihad Airways’in, Air Berlin’in Niki Airlines’taki yüzde 40 hissesini alarak TUIfly ile birlikte yeni bir tatil hava yolu şirketi kurma girişimi, Condor’un tepkisini çekti. Yeni hava yolu şirketinin 2017 yılının nisan ayında hayata geçmesi beklenirken, 45 uçakla Almanya’nın en büyük tatil hava yolu şirketi olan Condor birleşmenin yeni şirketi pazarda dominant duruma getireceğini açıkladı. Condor Genel Müdürü Ralf Teckentrup, ”Yeni hava yolu şirketi özellikle Almanya’da daha önce görülmemiş bir konsantrasyon yaratacak.” diyerek Rekabet Kurumu’nun söz konusu birleşmeyi engellemesi gerektiğini savundu.

Yeni kurulacak hava yolu şirketinin pek çok uçuş noktasında yüksek bir pazar payına sahip olacağının altını çizen Ralf Teckentrup, özellikle resort destinasyonlarında TUIfly veya Eurowings/Lufthansa’nın egemen duruma geleceğini kaydetti.

FİLODA 60 UÇAK BULUNACAK

Turizm güncel’de yer alan habere göre,TUI ile Etihad’ın kuracağı hava yolu şirketinin Niki markasıyla faaliyet göstereceği açıklanırken, şirketin Almanya, Avusturya ve İsviçre’den Akdeniz çanağındaki çok sayıda destinasyonun yanında, kısa mesafe noktalara da uçacağı ifade edildi. Şirketin filosunda, 41’i TUIfly ve 19’u Niki Airlines’tan olmak üzere toplam 60 uçak yer alacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.