Türk Hava Yolları (THY) anne ve bebek düşmanı tutumundan vazgeçsin kampanyası başlatıldı, Sosyal Medya üzerinden başlatılan ve 7500 imza hedeflenen kampanyada,Barlas Bzygt adlı kullanıcı, THY’nin cinsiyet ayrımcılığı yaptığını iddia ederek, “Basinet bulunan sırada sadece Anne ve Bebek değil, anneye yardımcı olacak baba veya akraba da otursun. O sıralar normal vatandaşlara verilmesin. Zaten online check-in izin vermiyor, satış bürolarında da bu koltuklar bebeksiz yolcuya verilmesin.” çağrısında bulundu.

Kampanya metninde yer alan ifade şöyle:

Türk Havayolları’nın kadınlara yaptığı eziyeti sizlerle paylaşmak istiyorum. 30 Haziran 2016 Tarihinde İstanbul’dan Los Angeles’a uçtuk. Amerika uçuşlarında uçuştan çok önce call center üzerinden koltuk seçimi yapabiliyorsunuz. Nisan sonunda yerimizi ayırtmak için müşteri temsilcilerini aradık, bebekli yolcu için bebekli yolcu alanını ve Bebek pusetini talep ettik, telefonda olan kişi ise bize call center’ı bir gün sonra arayıp talebimizin onaylanıp onaylanmadığını öğrenmemiz gerektiğini söyledi… Yani; bebekli olsanız bile bebekli alanda gidemeyebilirsiniz, Bebek için para ödemenize rağmen… Neyse, biz aradık ve bebekli yolcu koltuklarınızla bebek pusetiniz onaylandı denildi. Uçuş günü geldiğinde gördüğümüz şuydu; anne ve Bebek 11C olan bebekli yolcu koltuğunda ancak baba 12B olarak bir arka koltukta… Aileyi bölmelerinin doğru olmadığını, 13 saat bebeğe annenin tek başına bakmasının ihtiyaçlarını gidermek açısından, çocuğun konforu açısından zorluk yaratacağını her çalışanına anlatmaya çalışsak bile bebekli yolcular için ayrılmış koltuklarda bebeksiz yolcular seyahat etti, hiçbir personel yer değişikliği talep etmedi. Dedikleri ‘ üzgünüz, anne bebeğe tek başına bakacak ‘ oldu. 13 saat boyunca bebekli yolcu alanında oturan ben hariç tüm yolcular bebeksiz olarak seyahatlerini tamamladı. Her uçağın her kabininin ön sırasında Bebek basineti takılacak yerler var, bu sebeple bebekli yolcular oraya oturuyor. Annenin yanında başka bebekli bir anne mi gidiyor da baba orada oturamıyor? Hayır, ön sıra geniş olduğundan orayı bir şekilde !? önceden rezerve etmiş olan kişiler orada oturuyor, THY buna izin veriyor. Türk Havayolları şikayeti dikkate almadıkları gibi, çözüm önerisi olarak da arka koltuktan baba yardım eder diyor. Yani anne tam 13 saat kucağında Bebek ile gidecek, yemek yiyemeyecek, tuvalete gidemeyecek, su içemeyecek, bir elinde Bebek’le bebeğin mamasını hazırlayacak, babasına bebeği emanet edip uyuyamayacak, uçuş boyunca nöbette olacak. Çünkü THY ye göre bu annenin göreviymiş, anne bebeğine tek başına bakabilirmiş.

Yeni Türkiye’ nin ödüllü havayolu hem cinsiyet ayrımı yapıyor hem de kadın ve Bebek düşmanlığı yapıyor. 23 Temmuz dönüş uçuşumuzda yine eşimden ayrı gideceğim çünkü THY bebekli yolcu alanlarını bebekli yolcu olarak bana ve eşime veremiyormuş, şikayetlerimize gelen ‘ üzgünüz yardımcı olamayacağız ‘ Mail’leri elimizde mevcuttur. Basinet bulunan sırada sadece Anne ve Bebek değil, anneye yardımcı olacak baba veya akraba da otursun. O sıralar normal vatandaşlara verilmesin. Zaten online check-in izin vermiyor, satış bürolarında da bu koltuklar bebeksiz yolcuya verilmesin.

Bunu bugüne kadar düşünemeyen THY yönetimine de kadın ve aile ile ilgili modern bir eğitim verilsin.  

Kampanya detayları için : https://www.change.org/u/54798047

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.