Roketsan, ALKA NEW (Network Enabled Weapon / Ağ Yetenekli Silah) Çok Yakın Hibrit Hava Savunma Sistemi’nin atışlı testlerini gerçekleştirdi. Testler kapsamında iki farklı lazer silahı, tek bir hedefe yönlendirildi.

Bir süredir ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS) üzerinde çalışmalarını sürdüren Roketsan, geçtiğimiz haftalarda ALKA NEWS Konsepti’ni ilk kez tanıtmıştı. Roketsan tarafından “Anti-Drone Sistemlerinin Yeni Alfa’sı” sloganıyla tanıtılan ALKA NEW Konsept ile birlikte ALKA, ağ yeteneğine kavuştu.

savunmasanayist.com sitesinin haberine göre ALKA NEW Konsepti’nde, araçlarda bulunan lazer silahları tek bir hedefe odaklanabiliyor. Böylelikle hedefin imha süresi, oldukça aşağı çekilebiliyor. Yine aynı şekilde her bir ALKA, farklı hedeflere de angajman gerçekleştirebiliyor. Böylelikle tesislerin dron saldırlarına karşı savunulması, bütünleşik bir yapıya kavuşuyor. ALKA NEW Konsepti’nde farklı elektro-optik sistemler ve radarlar da batarya yapısına dahil edilebiliyor.

Konseptin atışlı saha testleri de geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre; ALKA NEW konseptinin saha testleri kapsamında tek bir komuta merkezinden yönetilen iki farklı lazer silahı, aynı hedefe otonom olarak yönlendirilerek hedefin bertaraf edilmesini sağladı. Test faaliyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri tarafından da takip edildi.

Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi ALKA’nın farklı konfigürasyonları üzerinde çalışmalarını sürdüren Roketsan, aynı zamanda sisteminin ‘Katmanlı Hava Savunma Ağı’na da entegre edilmesini amaçlıyor. 750 metre tahrip menzili bulunan ALKA, katmanlı hava savunma ağının zemininde bulunacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.