Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e inerken düşen ve 4’ü mürettebat toplam 39 kişinin hayatını kaybettiği kazadaki ön rapor bilgileri Rus havacılık otoritesi Rosavaiatsia tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. İlk belirlemelere göre pilotların iniş sırasında planlanandan daha yüksek kaldıkları ve pisti geçtikten 900 metre sonra teker koyduklarına dikkat çekildi.

Kokpit.aero.da yer alan habere göre kaza, gün doğumundan bir saat önce meydana geldi. Hong Kong’tan kalkan ACT Havayolları’na ait Boeing 747-400F tipi kargo uçağı, Bişkek’e teknik iniş için alçalmaya başlamıştı. Havalimanında dikey görüş 50 metreye düşmüş, Pist Görüş Menzili (RVR-Runway Visiual Range) ise 350-400 metre arasındaydı.

Standart yaklaşma prosedürlerine göre uçak pist başına geldiğinde 50 feet (yaklaşık 15 metre) irtifada olması gerekirken yüksekliği 860 feet (yaklaşık 286 metre) olarak belirlendi. Boeing 747-400F, pisti geçti ve pist sonundan 900 metre sonra sıkıştırılmış toprak bölüme teker koydu. Uçak, ‘centerline’ olarak adlandırılan orta çizgideydi.

Dört motorlu 747’nin pilotları gaz açıp uçağı yeniden yükseltmeye çalıştı. Ancak 747-400F tipi kargo uçağı, önce havalimanı sınırını oluşturan duvara çarptı. Burada yerden kesilen uçak, yaklaşık 1 kilometre ilerideki köyün üzerine düştü.

Raporun daha detaylandırılacak bilgiler konusunda Rosaviatsia çalışmalarını sürdürüyor.

Kaza raporlarında pilotlara ve hava trafik kontrolörlerine uyarılar bölümü yer alıyor. Bu kazada uçuş ekiplerinin ILS yaklaşmalarında özellikle de CAT2 ve CAT3 gibi görüşün çok düşük olduğu şartlarda daha dikkatli olarak piste olan mesafe, yüksekliği iyi takip etmeleri istendi. Pas geçileceği durumlarda ise karar irtifanın altına inilmemesi gerektiği bildirildi. Hava trafik kontrolörlerinin de düşük görüş şartlarında pilotlara uyarıcı bilgileri vermesi istendi.

Kazada kaptan pilotun toplam 10 bin 800 saat uçuşu olduğu ve bu tipte 833 saat uçtuğu, CAT3A iniş yetkisinin de geçerli olduğu belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.