OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev  Kırgızistan Başbakan 1. Yardımcısı Muhammetkalıy Abulgaziyev’den, 16 Ocak’da Daça-Su köyüne düşen  ACT kargo uçağı kazasından sonra hayatını kaybeden ve yaralananların aile ve yakınlarına yardım sağlamak için Kırgızistan Hükümeti tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından edinilen bilgiye göre, toplantı sırasında ülke başkanı Daça-Su köyünde meydana gelen kaza ile ilgili düzeltici eylemlerin uygulanması konusunda trajedinin sonuçlarını ortadan kaldırmak üzerine yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirildi. Toplantıda, ayrıca kaza sonucu yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralananların geçici konutlar, gerekli tıp yardımı ve ilaçlar, çocukların sosyal destek ile sağlanması ve okullarına ilişkin sorunların çözülmesi yönünde bilgi verildi.

Birinci Başbakan Yardımcısı Abulgaziyev, ülke başkanı Almazbek Atambayev’e kazada ölen ve yaralanan kişilerin ailelerine hukuki destek sağlamak ve mali yardım ve tazminat alma konusunda onların menfaatlerinin korunmasına yönelik alınan önlemler üzerinde bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Atambayev, tüm vatandaşlara yardım etmek konusunda etkili önlemlerin alınmasına devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

16 Ocak pazartesi günü  yerel saatle 07.17’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek yakınlarına düşen uçakta, dördü Türk mürettebat dahil 39 kişi hayatını kaybetti.MyCargo (ACT) Havayolları’na ait  747-400F tipi kargo uçağı Hong-Kong’dan İstanbul’a uçuyordu ve Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e yakıt ikmali  ve personel değişimi için inişi planlanmıştı.

Uçak, Manas Uluslararası Havaalanı’nda yoğun sis altında inişe geçtiği sırada  havalimanı pistinden 1,5-2 km uzaklıktaki Daça-Suu köyündeki evlerin üzerine düştü. Kazadan sonra 27 konut zarar gördü ya da kullanılamaz hale geldi. Daça-Suu köyü, Manas Havalimanı’nın batı tarafında yer alıyor.Köyde 425 evde yaklaşık 270 aile yaşıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.