Ana Sayfa Havacılık Haberleri Rus yetkililer pilotlardan zorla para almaktan tutuklandı

Rus yetkililer pilotlardan zorla para almaktan tutuklandı

0
Temsili Görsel

 Rus medyasında yer alan haberlere göre, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Kurumu ( Rosaviatsiya) başka bir yolsuzluk skandalıyla sarsıldı.

Çeşitli Rus gazetelerinin elde ettiği çok sayıda tanık ifadesine göre, bazı Rosaviatsiya işçileri, pilot lisanslarını iptal ediyor ve eski haline getirilmeden önce rüşvet talep ediyor. 

Rus gazetesi İzvestiya, sorunun ajansın liderliğindeki bir değişikliğin ardından 2013’te başladığını yazdı. İzvestiya’nın görüştüğü kimliği belirsiz pilotlara göre, bazı pilotlar, belgelerin eksik olduğu iddia edilen veriler gibi “uydurma nedenlerle” lisanslarının iptal edildiğine dair haberler almaya başladı. 

Lisansı kaybettikten kısa bir süre sonra, pilotların bilinmeyen bir kişiden toplam 1,5 milyon ruble (23.600 $) karşılığında “sorunu çözmeyi” teklif eden bir çağrı alacağı bildirildi. 

Benzer bir hikaye, haber sitesi Ren.tv tarafından röportaj yapılan diğer pilotlar tarafından da paylaşıldı ve burada ajansın bazen lisansları iptal etmek için nedenler bulmak için büyük çaba sarf ettiği iddia edildi. Örneğin, 2013 yılında Kazan Havalimanı (KZT) yakınlarında bir Boeing 737’nin ölümcül kazasından sonra, Chelavia uçuş okulu tarafından eğitilen tüm pilotlar, kazanın nedenlerinden birinin kötü eğitim olarak belirlenmesi üzerine yeniden eğitilmek zorunda kaldı.  

Yıllar sonra ve başka okullarda yeniden eğitim almalarına rağmen, Chelavia’da   eğitim almış olan pilotların lisansları, kara listeye alınan okulda eğitim aldıkları için iptal edilecekti.

Bu pilotlar , aynı miktarda para karşılığında “sorunu çözmeyi” teklif eden gizemli bir çağrı da alacaklardı.  

Hem Kommersant hem de Ren.tv, kaynaklarına göre, gaspın Rosaviatsiya’nın uçuş operasyonları şubesi başkanı Maxim Kostylev tarafından organize edildiğini bildirdi. Kostylev, Temmuz 2022’de başka bir alakasız yolsuzluk skandalı nedeniyle Rosaviatsiya’dan kovuldu.  

Kommersant’a göre, 7 Ekim 2022’de Kostylev’in suç ortaklarından Maxim Pavliuk, Rusya Federal Güvenlik Servisi’ndeki (FSB) memurlar tarafından tutuklandı . Parayı gasp etmek için pilotları aradığı iddia edilen müşteri hizmetleri çalışanı Nataliya Mitina da tutuklandı. 

Kommersant , servis içindeki kaynaklara atıfta bulunarak , FSB’nin paraları gasp edilen pilotlardan çok sayıda rapor aldığını ve ardından Pavliuk ve Mitina’yı yakalamak için bir operasyon düzenlediğini kaydetti.  

Yukarıda bahsedilen tüm Rus medya yayınları, Kostylev tarafından yönetilen iddia edilen gasp operasyonunun çok daha büyük olduğunu ve bazıları FSB tarafından muhbir olarak işe alınan diğer Rosaviatsiya çalışanlarını içerdiğini belirtiyor.  

Bir dizi skandal  

İzvestiya’ya göre pilotlar, Rosaviatsiya’nın yönetimini yasa dışı davranışlarla suçlayarak Rusya Başsavcılığına çok sayıda şikayette bulunduve lisanslarla ilgili durumun gözden geçirilmesini istedi.  

Ancak İzvestiya, savcılığın şikayetleri Rosaviatsiya yönetimine geri göndererek servisten sorunu çözmesini istediğini yazıyor.  

Gazete ayrıca ruhsatların iptali sürecinin Rosaviatsiya şefi Alexander Neradko tarafından yetkilendirildiğini de iddia ediyor . Ancak skandal, bu yıl Neradko’nun karıştığı tek büyük çaplı yolsuzluk değildi. Mart 2022’de, Rosaviatsiya’nın navigasyon hizmetlerinden sorumlu kolu olan Devlet Hava Trafik Yönetim Kurumu (SATMC) başkanı, akrabalarına ajansta yüksek ücretli hayali işler sağlamak ve diğer yasadışı faaliyetlerde bulunmakla suçlandı.   

Bazı Rus medya kanalları, planın Neradko’nun rehberliğinde yürütüldüğüne dair kanıtlara sahip olduklarını iddia etti . Rus hükümetinin Neradko’yu değiştirmeyi düşündüğüne dair haberler vardı.  

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.