Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’dan Antalya’ya düzenlenen uçak seferi sırasında Azur Air pilotu, Rusya tarafından seferberliğe alındı. Söz konusu uçak seferi iptal edildi.

Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Ufa’dan Antalya’ya seyir halindeki Rusya’da charter seferleri düzenleyen havayolu şirketi Azur Air uçağının pilotunun seferberliğe alınması nedeniyle yolcular uçaktan indirildi. Rus makamlarının, askeri sicil ve kayıt ofisinin yardımcı pilotu aleyhindeki iddiaları nedeniyle Azur Air uçağının Ufa havaalanından çıkmasına izin vermedi. Ufa’dan Antalya’ya seyahat eden turistlere, seyahatlerinin gerçekleşemeyeceği hoparlörden anons edildi.

Yolculara “Seferberlik nedeniyle yardımcı pilot için sınırı geçme yasağı ile bağlantılı olarak uçağın kalkışı iptal edildi. Uçağı terk etmenizi rica ediyoruz” anonsu yapıldı.
Dün yaşanan olayın tanıklarının aktardığı bilgiye göre pilot, seferberlik celbini ikamet adresinde aldı ancak askerlik kayıt bürosunun taleplerini görmezden geldi. Pilot, işe geldiği sırada pasaport kontrolünde durduruldu.

Rus havayollarının ofisleri, pilotlarının seferber edilmesi için şimdiye kadar yüzden fazla çağrı aldı. Havacılık sektörü yetkilileri, seferberliğin; edinilmesi uzun yıllar alan önemli mesleki yeteneklerin kaybolmasına neden olmasından endişe duyuyor.

Uzmanlar, sivil havacılık pilotlarının, yeniden eğitilmesinin en az altı ay alacağı için askeri seferberliğe alınmaması gerektiğini vurguluyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.