Rusya ile Türkiye arasındaki charter uçuşların yeniden başlatılması yönündeki anlaşmanın imzalanmasından sonra ilk charter uçuş gerçekleşti.

Royal Flight Havayolları’na ait Boeing 767 tipi uçakla 309 Rus turist, Antalya Havalimanı’na iniş yaptı.

Antalya’nın turizmdeki en büyük iki pazarından biri olan Rusya Federasyonu ile yaklaşık 8 aydır devam eden charter uçuş yasağı, 28 Ağustos 2016 günü Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev tarafından imzalanan kararname ile kaldırıldı. Türkiye’ye yönelik yasağın kaldırılmasının ardından Rusya’dan ilk charter uçuş bugün yapıldı. Moskova’dan kalkan Royal Flight Havayolları’na ait Boeing 767 tipi uçak, 309 yolcusuyla saat 19.55’te Antalya Havalimanı 2’nci Dış Hatlar Terminali’ne indi. Uçak, su takıyla karşılandı.

Rusya'dan İlk Charter Uçak Antalya'ya İndi_cicek

Rus turist kafilesi, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, havalimanı yetkilileri ve Odeon Tur firması temsilcileri tarafından karşılandı. Bu yıl charter uçuşla Antalya’ya gelen ilk Rus turistler, 2’nci Dış Hatlar Terminali’ne körükten giriş yaptı. Rus turist kafilesine çiçekle bir tarafında Türk, diğer tarafında Rus bayrağı bulunan kokart armağan edildi. İlk charter uçuş Odeon Tours-Coral Travel firması aracılığıyla gerçekleşti.

RUS TURİSTLER: BİZ SİZİ ÇOK ÖZLEDİK
Charter uçuşla bugün Antalya’ya inen Rus turistlere, çiçek ile bir tarafında Türk bir tarafında Rus bayrağı bulunan kokart armağan edildi.

KARANFİLLERLE KARŞILANDI
Rus turistleri karşılayan Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, “Tarifeli seferler zaten yapılıyordu, yaklaşık 8-9 aylık süreden sonra ilk charter uçağı geldi. Sayın Antalya valimiz, devletimiz adına kendilerini karşıladık. Toplam 309 yolcu geldi ve bunlar ilk charter uçuş anlaşmasından sonra inen ilk yolculardı. Kendilerini biz de özlemiştik, onlar da Türkiye’yi özlemişler. Zannediyorum hem Ruslar, Antalya ve Türkiye özlemini hem de Antalya Rus turist özlemini bu şekilde nihayetlendirecek” dedi.

GÜVENLİK ENDİŞELERİ GİDERİLDİ
Rusya’nın charter uçuşların yeniden başlamasına yönelik talep ettiği güvenlik tedbirlerine ilişkin de bilgiler veren Cevheroğlu, “Özellikle Türkiye’de son dönemlerde bir güvenlik endişesi taşıdıklarını iletmişlerdi. Ama kendi ülkelerinden gelen bir güvenlik ekibiyle Türk güvenlik ekipleri gerek havalimanı gerekse Antalya’yı inceledi. Hem havalimanımızı hem şehrimizi gayet güvenli buldular. İki ülke güvenlik birimleri işbirliği yaptık, gizlisi saklısı kalmadan ve güvenlikle ilgili bütün endişeleri giderdik ve nihayet geldiler” dedi.

‘BİZ ANTALYA’YI ÇOK ÖZLEDİK’
Charter uçuşla Antalya’ya gelen ilk Rus turistlerden Natalia Romanova, “Burada olduğumuzdan dolayı çok mutluyuz. Biz Sibirya’danız. Orası şu anda çok soğuk. Burası ise hem insanıyla hem doğasıyla çok sıcak. Çok misafirperver ve nazik insanlar var ve bunu çok seviyoruz. Rusların buraya gelmesinin sizin için de şans olduğuna inanıyorum. Biz Antalya’yı çok özledik, Antalya da Rus turistleri özlemiştir diye düşünüyorum” dedi.

‘YASAĞIN KALKMASINI BEKLEDİK’
Antalya’ya geldiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Anna Bizrukova, “Umarım buraya tekrar gelirim. İki ülke arasındaki sorunun çözülmesinden çok mutluyum. Üçüncü kez Antalya’dayız. Bu sene Antalya dışında hiçbir yeri de düşünmemiştik ve yasağın kalkmasını beklemiştik. Bütün herkes bir yıl boyunca Türkiye’yi hayal etti” dedi.

120 YOLCU TATİLİNİ DEĞİŞTİRİP ANTALYA’YI SEÇMİŞ
Bir Rus televizyon kanalının muhabiri Alexander Celtzava da kameramanı ile birlikte ilk charter uçağı ve turist kafilesi ile birlikte Antalya’ya geldi. İki ülke arasındaki gelişmeleri başından beri haber olarak takip ettiğini anlatan Alexander Celtzava, “309 yolcu geldi. Yasağın kalkmasıyla beraber bu uçuştaki 120’ye yakın turist daha önce başka yerlere planladıkları uçuşlarını Türkiye’ye değiştirdi. Şu anda zaten ekonomik kriz var. O nedenle Türkiye’nin açılmasından herkes çok memnun. Antalya’nın fiyat ve kalite dengesine ulaşan hiçbir yer yok” dedi.

(AntalyaAjans.net)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.