Rusya Savunma Bakanlığı’nın yayın organı Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan Kamışlı kenti yakınlarındaki havaalanında helikopter üssü kurulduğunu duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Zvezda televizyon kanalının haberinde, iki Mi-35 model silahlı helikopter, mobil karadan havaya Pantsir füze sistemiyle korunan yeni üsse inmeden önce çöllük arazide alçaktan uçarken görüntüleri yayınlandı.

Rus Savunma Bakanlığı’nın yayın organına göre, şu an için yeni üsse, Mi-8 askeri nakliye helikopteri dahil sadece 3 helikopter konuşlandırıldı. Önümüzdeki günlerde başka helikopterlerin de üsse konuşlandırılacağı belirtildi.

Rusya’nın Suriye’de iki daimi askeri tesisi bulunuyor. Biri Cumhurbaşkanı Beşar Esat karşıtı güçlerin hedef alındığı hava saldırıları için kullanılan Lazkiye’deki hava üssü, diğeri de Akdeniz’deki Tartus donanma tesisi.

Yeni helikopter üssünün kalıcı olup olmayacağı belli değil ancak böyle bir üssün kurulması Moskova’nın Türk ve Rus askerlerinin ortak devriye gerçekleştirdikleri Türkiye sınırı yakınlarındaki gelişmelere hakim olmayı amaçladığının bir işareti olarak algılandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.