Avrupa’nın en fazla yolcu taşıyan düşük bütçeli hava yolu şirketlerinden Ryanair, Yunanistan hükûmetinin turizm sektöründeki vergi politikasından rahatsız olduğunu ve buradaki operasyon maliyetlerinin artması durumunda Yunanistan’dan çekilebileceğini açıkladı.

Ryaniair CEO’su Michael O’Leary, Yunanistan’ın bazı havaalanlarını özelleştirmesiyle bu havaalanlarını kullanan şirketinin artık daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacağını da söyledi.

Michael O’Leary, CEO, Ryanair: “Ryanair Atina’ya ve Yunan adalarının çoğuna yatırım yaptı ve buradaki pazarda şimdi hızla büyüyoruz. Çünkü Avrupa’nın her yerinden, Yunanistan’ı ve Atina’yı ziyaret eden insanlardan çok güçlü bir talep var. Evet bu ülkeye güveniyoruz fakat biliyorsunuz ekonomi politikalarının bazılarına tam olarak katılmıyoruz.
Özellikle de turizm sektöründeki vergilendirmeye. Bu, Yunan turizmi ve genç işsizliğin bir hayli yüksek oranda olduğu bir ülkede istihdam potansiyeli için kötü bir durum.”

Ryanair, bu ayın başında da İtalyan hükûmetinin hava yolu şirketleri için vergileri artırmasının ardından bu ülkede 16 güzergahta uçmaktan vazgeçip 600 işçi çıkaracağını açıklamıştı.

Michael O’Leary, CEO, Ryanair:“Piyasa çok kırılgan. Uzun mesafe bağlantılı uçuşları Londra, Paris, Frankfurt gibi büyük aktarma merkezlerini geçiyor. Ancak kısa mesafeler, Yunanistan’da ya da Avrupa kıtasında, Londra’dan Atina ya da Santorini’den Roma’ya önümüzdeki 5-10 yıl içinde Ryaniair ile uçacak.”

Önümüzdeki Ekim ayında 81. aktarma merkezini Romanya’nın başkenti Bükreş‘te açacak olan Ryanair, buradan Temeşvar ve Atina’ya seferlerina başlayacak. Ayrıca Brüksel, Dublin ve Milano’ya seferlerinin sayısını da artıracak. (Euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.