Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan kalktıktan kısa süre sonra acil iniş gerçekleştiren uçak hakkında bir açıklama yaptı.

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN yaptığı açıklamasında, “09 Temmuz 2015 Perşembe günü saat 17.00 sularında Çarşamba Havalimanı’ndan kalkış yapan pilot Semih GÜLEÇYÜZ yönetimindeki Socata TB-10 tipi TC-GYZ eğitim uçağı, havalandıktan kısa bir süre sonra motorunun arızalanması nedeniyle pist başına yaklaşık 1 kilometre mesafede sahile zorunlu iniş yaptı.

Burun kısmı suda kalan uçaktan yapılan yardım çağrısı üzerine Samsun Sahil Güvenlik Hava Grup Komutanlığına ait eğitim uçuşu yapan helikopter, olaydan 14 dakika sonra olay yerine ulaşarak sahile indi.

Zorunlu iniş yapan uçakta bulunan uçak pilotu ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM) Kalite Müdürü Kıvılcım OZANER, çocukları Halil ve Yiğit OZANER helikoptere alınarak Çarşamba Havalimanı’na götürüldü. Buradan ambulansla özel bir hastaneye götürülen dört kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

Kazazedelere geçmiş olsun dileklerinde bulunuyor, olaydan sonra çok kısa bir sürede olay yerine intikal ederek müdahale eden Sahil Güvenlik Hava Grup Komutanlığı ve DHMİ Çarşamba Uluslararası Havalimanı ekibi çalışanlarını tebrik ediyorum.” dedi.

UÇAK OMÜ HANGARINA GÖTÜRÜLDÜ

SamcunHaber.tc sayfasında yer alan habere göre olay sonrasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’ndan 3 kişilik heyet gece Samsun’a geldi. Heyet üyeleri gece ve bu sabah olayın yaşandığı bölgede ve uçakta teknik inceleme yaptı. Zorunlu iniş sonrasında uçağın ağır hasar aldığı ve uçaktan yaklaşık 150 litre yakıt boşaltıldığı belirtildi. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından uçak vinçle bulunduğu yerden alınarak 19 Mayıs İlçesi’ndeki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ballıca Kampüsü’ndeki uçak hangarına götürüldü. Yapılacak inceleme ve araştırmanın sonrasında olayla ilgili rapor hazırlanacağını belirtildi.

Uçağın zorunlu iniş yaptığı Yalı Mahallesi Muhtarı Selami Şahin, “Uçakta evlerimizin üzerinden geçip denize iniş yaptı. Olayı görünce hemen koşup yardım ettik. Çocuklar uçaktan çıkıp kanatların üzerindeydi. Hemen yardım edip kıyıya getirdi. Sonra da helikopter gelip onları götürdü. Bize arıza nedeniyle iniş yaptıklarını söylediler. Bugün de inceleme yaptılar. Vinçle çekip uçağı götürdüler” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.