Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı, 1 Kasım seçimleri öncesi yine çok konuşulacak, tartışılacak.

İstanbul’daki Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanları aşırı yük altında ve yoğunluk nedeniyle uçuşlar aksıyor, bütün seferler rötarlı yapılıyor. Cengiz Topel Havaalanına uçakların güvenli iniş kalkışı için yeni cihazlar da takıldı, eksik kalmadı. Ama bizim havaalanımıza havayolu şirketleri, özellikle THY hiç ilgi göstermiyor.

Bir süredir Cengiz Topel’den İzmit-Trabzon seferlerini yapan Anadolu Jet de 23 Ekim’den itibaren bu seferleri durduracağını açıkladı. Aslında Anadolu Jet’in İzmit-Trabzon seferlerinde uçaklar dolu gidip geliyordu. Ama şirket gerekçe de göstermeden 23 Ekim itibariyle seferleri kaldırdığını ilan etti. Ne yazık ki bu konuda yerel makamlardan da hiç ses çıkmıyor.

Biz Cengiz Topel’den yeni seferlerin başlamasını, Sabiha Gökçen’deki aşırı yükün bir kısmının buraya aktarılmasını bekliyorduk. 23 Ekim’den sonra bizim havaalanımız yine sessizliğe bürünecek. Elbet bir gün, bazı şirketler Cengiz Topel Havaalanı’nı kullanmaya mecbur olacaklar. Ama biraz ilimizin siyasi yetkililerinin de bu konuda çaba harcaması gerekmez mi?

Temmuz ayında 131 uçuşun yapıldığı Cengiz Topel Havaalanı’nda rekor kırılmıştı. Temmuz ayında 131 uçuşun yapıldığı Cengiz Topel Havaalanı’nda uçakların dördü yurt dışına sefer yaptı. Bu uçuşlarda toplam 5417 yolcu taşındı. Cengiz Topel’den yapılan uçak sayısındaki büyük artışa rağmen taşınan yolcu sayısında Haziran ayına göre azalma yaşandı. Haziran ayında toplam 6142 yolcu taşınmıştı. (Özgür Kocaeli)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.