Türkiye’de sivil akrobasi uçağı denince akla gelen uçak ‘Mor Menekşe’ ve onun mucizeler yaratan pilotu Ali İsmet Öztürk, şahsi Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, kızı Semin Öztürk Şener’in, kendisinin imal ettiği ve 20 yıl 22 ayrı ülkede uçtuğu Mor Menekşe’yi devir aldığını yazdı.

“Profesyonel Akrobasi Pilotu” Semin Öztürk Şener için şunları kaydetti;
Bugün 19.11.2022 Cumartesi…
Bir devir kapandı ve bir devir açıldı …
Bundan 20 yıl önce Mor Menekşe’yi imal ederken, Semin’in bir gün onunla “Uluslararası Profesyonel Akrobasi Dünyasında” yer alacağı hiç aklıma gelmemişti ! Semin o zamanlar sadece 11 yaşındaydı. Ablası Senan gibi dünya tatlısı bir evlattı. Bizler o vakitler kendimize 3 silahşörler derdik…”Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” … Yıllar çabuk geçiyor biliyorsunuz… Semin, ablası Senan’ın büyük desteği ve benim onun bireyselliğini kabullenmem ile hayatında bir seçim yaptı, “Profesyonel Akrobasi Pilotu” oldu. Bir baba için kolay değildir bu…baba da profesyonel akrobasi pilotu olsa dahi… Semin, Kırmızı Pitts S2B uçağında 10 yıl profesyonel akrobasi uçarken ben, Acromach Super S2S de yani Mor Menekşe de 20 yıl profesyonel akrobasi uçtum… ve geçen sene profesyonel akrobasiden emekli oldum. Elbette Mor Menekşe ile yaptığım son gösteri çok duygusaldı benim için … ama …ondan daha duygusalı bugün yaşandı.
Bugün sabah saatlerinde Semin Öztürk Şener, babasının imal ettiği ve 20 yıl 22 ayrı ülkede uçtuğu Mor Menekşe’yi ondan devir aldı !
Yani,
Bir devir kapandı ve bir devir açıldı !
Benim için kolay olmadı…
Hem çok sevinçliydim, hem de çok hüzünlü…
Elbette ve elbette “sevinç hüzüne baskındır” …
Semin kendine has soğukkanlılığı ile sanki yıllardır Mor Menekşe ile uçuyormuş gibi o kokpite girdi, motor çalıştırdı ve müthiş bir kalkış ile 30 dakika boyunca akrobasi yaptı ve muhteşem bir inişle bunları taçlandırdı !
Hatırlatırım, Mor menekşe “tek” kişilik bir uçaktır ! Yani bu ilk uçuş gerçekten İLK YALNIZ uçuş gibidir… Semin bu uçakta çift kumanda eğitimi almadı, alamazdı… zira bu mümkün değildi… düşünsenize daha önce hiç uçmadığınız bir uçakla İLK defa uçuyorsunuz ve kokpitte sadece siz varsınız… başka kimse yok !
Fotoğraflarda Semin’in, Mor Menekşe ile yaptığı İLK uçuşun kalkış ve iniş anı görülüyor… Elbette başka fotoğraflarda var ve onları yarın paylaşacağım.
Evet, “bir devir kapandı” Mor Menekşe bundan böyle sadece fotoğraflarda ve anılarda kalacak, çünkü “bir devir açılacak” Mor Menekşe başka bir renge boyanacak ve Semin’le özleşecek !
Çok az babaya nasip olacak bir günü yaşadığımı biliyorum.
Şu var ki, bugünü görmek dahi hayatımdaki bütün zorluk ve acıları yaşanmaya değer kıldı ! Bu akşam huzurla uyuyacağım ve yarın bütün bilgim ve tecrübemle Senan’ın ve Semin’in ardında olacağım…
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.