Havacılık konusunda uzman Emir Öngüner ve Emin Kurt’un Almanca aslından çevirip zengin dipnotlar eklediği ve Türkçe kaynaklarla karşılaştırarak açıklamalarda bulunduğu                “Osmanlı Hava Gücü”  kitabı okuyucularla buluştu.
Emir Öngüner ve Dr. Emin Kurt’un beraber hazırladığı ve MSÜ Kara Harp Okulu Dekanı Prof. Dr. Gültekin Yıldız’ın takdim yazısı ile katkıda bulunduğu eserde, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Hava Gücü Komutanlığını üstlenmiş Alman Binbaşı Erich Serno’nun Alman Askeri Arşivinde muhafaza edilen görev raporu ele alındı.
Öngüner, “Orjinal metnin kopyası tarafımızdan temin edildi; Almanca’dan tercüme edildi ve ağırlıkla yerli kaynaklar ile kıyaslamalı analizi yapıldı. Sonuç olarak, dönemi daha sağlıklı anlayıp değerlendirmemize yönelik belgeye dayalı önemli bir eser ortaya çıktı.” dedi.

Osmanlı Hava Gücü Komutanı’nın Kaleminden

1830’lardan itibaren başlayan ve II. Abdülhamid döneminde belirgin hâle gelen Türk-Alman askerî yakınlığı, takip eden II. Meşrutiyet döneminde de devam etti ve 1914’te Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte silah arkadaşlığına dönüştü. O dönemde “Büyük Savaş” olarak adlandırılan Birinci Dünya Savaşı’nda, Alman subaylar ilk kez Osmanlı Genelkurmayı ve büyük birliklerde komutanlık makamlarına getirildiler. Binbaşı Erich Serno da bunlardan biriydi ve Osmanlı Hava Gücü’nün komutanlığına getirildi.

Binbaşı Serno, Avrupa Doğu Cephesi’nde görev yaptığı çok kısa bir süre dışında, dünyadaki emsalleri ile aynı tarihlerde teşkil edilmiş olan, Osmanlı havacılığının geliştirilmesi ve cephelerdeki etkinliğinin arttırılması için önemli faaliyetlerde bulundu. Birinci Dünya Savaşı’nda ay-yıldızlı bröve ile uçmanın yanı sıra, Osmanlı hava gücünün komutanlığını da üstlendi.

Osmanlı Hava Gücü kitabında yer alan Binbaşı Erich Serno’nun Alman Askerî Arşivinden (Bundesarchiv-Militärarchiv) alınan Türkiye görevini içeren şahsi dosyasında; Türkiye’de çekilmiş fotoğrafları, görev raporu, Almanya uçuş eğitimine ait fotoğrafları ve anıları bulunmaktadır. Serno’nun Türk askerî havacılığına dair önemli bilgiler içeren bu raporu Türkçede ilk defa yayınlandı.

Havacılık konusunda uzman Emir Öngüner ve Emin Kurt’un Almanca aslından çevirip zengin dipnotlar eklediği ve Türkçe kaynaklarla karşılaştırarak açıklamalarda bulunduğu Osmanlı Hava Gücü, Türk askerî havacılığının kuruluş dönemi yanında Birinci Dünya Sava­şı’ndaki havacılık faaliyetleri için birinci derecede kaynak bir eser.


Çevirmen: Emin Kurt
Çevirmen: Emir Öngüner
Yayın Tarihi: 17.11.2022
ISBN: 9786258431803
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 224
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.