Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), son günlerde hava muhalefeti nedeniyle yaşanan gecikme ve iptaller konusunda yolculara yönelik bir açıklama yaptı.
SHGM’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada pistlerin temizlenme işlemleri nedeniyle pistlerin kısa süreli kapatıldığı belirtilirken, anti-icing ve de-icing işlemlerinin uçuş emniyeti için önemli olduğu  vurgulandı.

SHGM’nin açıklaması şöyle;

Kar yağışında, uçuş emniyeti için havalimanı pist yüzeylerinin temizlenme zorunluluğu sebebi ile pistler kısa süreli kapatılmaktadır. Kısa süreli kapama saatlik iniş kalkış sayısını kısıtlamakta; bu da havalimanı trafik sayısında azalmaya yol açmaktadır. Ayrıca uçaklarda uçuş emniyeti için buz çözme ve buzlanmayı önleyici sıvı uygulaması yapılması gerekmektedir. Havayolu yolcularının bu kaçınılmaz kapasite sınırlamaları sebebi ile kar yağışlarında havayolları ile temasa geçmeleri önem arz etmektedir. Ayrıca, UÇUŞ EMNİYETLERİ için yapılan çalışmalar sonucunda olası iptal ve gecikmeleri anlayış ile karşılamaları önem arz etmektedir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.