Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) Başkanı Avukat Bahadır Gürer, Türk Hava Kurumu’ndan Vecihi Hürkuş’un eserlerini, ideallerini yaşatmak adına kurumda bulunan ilgili belge ve materyallerin gün yüzüne çıkarılması, kamuoyuyla paylaşılması, gelecek kuşaklara bu değerlerin bırakılması kapsamında yardımcı olunmasıyla ilgili 10 Temmuz 2015 yılında bir mektup yazmış, 20 Temmuz’da teslim alınan mektuba bugüne dek herhangi bir yanıt verilmemişti. Bu konuyla ilgili haberi de yayınlamış tabii ki, yine bir yanıt alınamamıştı. https://www.bagimsizhavacilar.com/thkdan-tek-pilot-kurucusuna-vefa-yok-mu/

Mektupta THK arşivinin açılmasını, arşivde araştırma ve inceleme yapılmasının sağlanmasını
Türk Halkı adına, Vecihi Hürkuş varisleri ve TVHMD olarak talep edilmiş ama  olumlu- olumsuz bir yanıta dahi  tenezzül edilmemişti. Aradan 2 yıla yakın bir zaman geçmiş ama sadece havacılığın yıldızlarını(?) seçme törenlerinde Vecihi Hürkuş’u anmak yeterli oluyor.du. Haber için (https://www.bagimsizhavacilar.com/4-vecihi-hurkus-havacilik-odulleri-sahiplerini-buldu/)

Sayın Gürer, kişisel facebook sayfasında  paylaştığı  bu ödül töreniyle ilgili değerlendirmelerini, duygu ve düşüncelerini (izniyle elbette) noktasıyla virgülüyle burada  yayınlıyor ve daha fazlasını yazmaya gerek görmüyorum.

Herşeyi o kadar özetlemiş ki…

“THK Sayın Başkanı, törende (); Vecihi Hürkuş’un mühendislik eğitimi için Almanya’ya gönderildiğini anlatmış. Çok güzel. Yurt içi turnesinde neden yardımcısı Hamit Bey’in işine son verildiğini, Neden İlk sivil Türk uçağı VECİHİ XIV ile uçmasının yasaklandığını,Tayyare Mühendisi olarak kurumda göreve başlarken neden VAN (orada sadece kuşlar uçuyor!) iline gönderildiğini de anlatmalı; Vecihi Hürkuş için ne fedakarlıklar yaptıklarını, nasıl desteklediklerini, ona nasıl sahip çıktıklarını da anlatmalıdır.

Şimdi moda; Vecihi Hürkuş…

VECİHİ HÜRKUŞ için;
Türk Hava Kurumu son BİR yılda, son BEŞ yılda, son ON yılda, son YİRMİBEŞ yılda, son ELLİ yılda ne yapmıştır? Bunları anlatmalıdır. Önümüzdeki BEŞ yılda neler yapacağını açıklamalıdır.
İnkâr etmiyorum. Vecihi Hürkuş’un vefatının KIRKINCI yılında (2009) THK adına bir çelenk gönderilmiştir.

THK Genel başkanına Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği ve kızı Rahmetli Gönül Hürkuş Şarman vekili olarak taahhütlü olarak gönderilen taleplere, feryada yanıt alınamamıştır. Yanıt verilmesini hâlâ beklediğimizi üzüntüyle ifade etmek isterim. https://www.bagimsizhavacilar.com/thkdan-tek-pilot-kurucusuna-vefa-yok-mu/

Sponsorları ve ödül alanları izleyiniz.
Ödül kategorilerine bakınız.
Kategorilerin kaç tanesini Vecihi Hürkuş adıyla bağdaştırabilirsiniz?

İşletme ve Ekonomi Topluluğu öğrencilerini kutluyorum.
Destek veren, ödül alan Kocaman şirketlerimizi de kutluyorum.
Bu ödülden sonra; Vecihi Hürkuş için neler neler yapabileceklerini hayal dahi edemiyorum…
Saygıyla,” 

BORAJET AFRİKA’YI KEŞFETMELİ

Borajet’i satın alan SBK Holding’in Başkanı Sezgin Baran Korkmaz , hafta içinde BusinessHT’ye yaptığı açıklamada, ” BORAJET zaten iflas etmişti” ifadesini kullandı ve  gerek kamuoyu gerekse havacılık medyasını uyandırdı! Yapılanma, erteleme, 2018’de yeniden uçuş planları vb… Bunlar hikaye. 3 uçakla operasyona devam edeceklermiş.Mecburen  edecekler, filoda 3 uçak yoksa  ruhsat iptal edilir. Şayet SHGM  bu uygulamayı kaldırmışsa da, onu bilemeyiz.

Türk Hava Yolları (THY) filo ve ekiplerin transferi ve istihdamı konusu sıradan bir olay değil.TİHY Halka açık şirket ve hissedarlarına karşı bir sorumluluğu var. İcra kurulu kararıyla bu işlerde ne denli bir karar alabilirler.Kuruşun hesabını yapan şirket için  herhalde kumar oynama zamanı değil.

Borajet ne yapmalı? Çeşitli görüşlerin yanında bir öneri de benden.  belli mi olur, daha önceleri  Şirketin stratejistleri de  böyle bir seçeneği değerlendirmiş olabilir.

Afrika öyleymiş, böyleymiş. Rakipler zorluymuş; elbette zorlu olacak, kolay iş mi kaldı? Çinlisi Fransızı,  Hollandalısı  Afrika’da. Bir bildikleri var ki oradalar. Tüm dünya havayolları orada, kendileri olmasa da, yerli ortaklıklar kurarak  pastayı kapıyorlar. 1 saatlik uçuş mesafesinde 225 dolara yolcu taşıyan şirketlerin  pazarında gözümüz olmalı. Bakın neden  olmalı?

Afrika’yı küçümsemeyin…  

Afrika kıtası,  dünyanın en büyük ikinci kıtası olarak 30 milyon kilometrekarelik alanı ile 21. yüzyılda, küresel sahnede ağırlığı giderek artan bir aktör olarak değerlendiriliyor.  Son on yıl içinde dünyanın en hızlı büyüyen on ekonomisinden altısı bu kıta bulunuyor.
Afrika Kalkınma Bankası tarafından hazırlanan çalışmada, 2010-2060 yılları arasında kıtada kişi başına düşen gelirin 1,667 dolardan 5,600 dolara ulaşacağı, orta sınıfa mensup vatandaşların oranının %34’den %42’ye yükseleceği, bugün 56 yıl olan ortalama yaşam süresinin de 70 yıla yükseleceği yönünde tahminlere yer veriliyor.

2014 yılı verilerine 1 milyarı aşan nüfusu ile dünya nüfusunun %15’ine ev sahipliği yapmakta olan Afrika’nın, 2030’da 1,6 milyarlık nüfusa ulaşması ve dünya nüfusunun %19’unu oluşturması bekleniyor. 2010 yılında toplam nüfusun %40’ını şehirlerde ikamet edenler oluştururken, bu oranın 2030’a kadar %50’ye ve 2060 yılına kadar da %65’e ulaşacağı kaydediliyor ki, kıta üzerinde  hava taşımacılığına nasıl bir ivme kazandıracağı konusunda  sağlam bir gösterge sayılmalıdır.

“BORAJET Afrika’yı keşfetmeli” derken bu veriler ışığında fazla fazla analist, stratejist olmaya gerek var mı?

Sosyal medya yönetimi ne durumda

Bu arada, Borajet’in  sosyal medya yönetimi an itibariyle  var mıdır yok mudur?   Moral ve disiplin bir şirketin ana dinamiklerinden biriyse , şu zor günlerde  bir nebze üstlerindeki ölü toprağını atabilmeleri için  bu süreçte basit bir yapılanma oluşturmalılar. Tuzlamacı Nusret görüngüsünün yaratılması kadar yatırım yapmaya gerek yok. Yapılabilecekleri sınırlı da olsa basit ve iyi işlerin çıkarılması mümkün.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.