Reuters haberine göre Singapur havacılık otoritesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Boeing 737 MAX’ın uçağının uçuşunun durdurulmasından iki yıldan fazla bir süre sonra hizmete geri dönmesini onaylayacağını ve Asya Pasifik bölgesinde bunu yapan en son ülkelerden birisi olacağını söyledi.

Singapur Sivil Havacılık Otoritesi (CAAS) yaptığı açıklamada, onayın, uçuşa elverişlilik direktiflerine ve ek uçuş ekibi eğitim gereksinimlerine uyan Singapore Airlines Ltd dahil olmak üzere kullanıcı operatörler için geçerli olduğunu söyledi.

Singapur, iki ölümlü kazanın ardından Mart 2019’da 737 MAX’ın uçuşunu durdurmuştu. İade onayı, modelin Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da hizmete dönmesinden aylar sonra gerçekleşti.

Boeing geçen ay ülkede test uçuşlarını yapmış olsa da Çin, 737 MAX’ın uçuşa iadesini henüz onaylamayan bölgedeki en büyük Pazar konumunda.

Mayıs ayında yapılan bir sunumda, Singapur Havayolları’nın altı uçağa sahip olduğunu ve 31 Mart 2022’de sona eren mali yılda sekiz uçağı daha teslim almayı planladığı belirtildi.

Singapur Havayolları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 737 MAX uçaklarını hizmete iade etme gereksinimlerini karşılamak için önümüzdeki haftalarda CAAS ve diğer ilgili otoritelerle yakın çalışmaya devam edeceğini söyledi. Havayolu, 737 MAX operasyonlarıyla ilgili daha fazla ayrıntının daha sonraki bir tarihte açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Kısa süre içersinde Çin otoritesince de Max’ın hizmete dönüşünün onaylanmasıyla Dünyanın her tarafında B737 MAX tekrar uçuyor olacak. Umuyoruz bu yaşananlar tüm uçak üreticilerince ders olarak alınır ve asla tekrarlanmaz.

 

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu                                                                                                            Kaptan Pilot(E)                                                                                                          Kaza İnceleme Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.