Uçuşu durdurulmuş Bir dizi Southwest Airlines Boeing 737 MAX 8 uçağı, California’daki Victorville Havalimanı’nda park edilmiş durumda.

Southwest Airlines Perşembe günü yaptığı açıklamada, 737 MAX uçağının uçuşunun durdurulmasından kaynaklanan tahmini maddi zararların bir kısmı için Boeing ile gizli bir tazminat anlaşması imzaladığını söyledi.

Dünyanın en büyük 737 MAX operatörü olan havayolu şirketi, Boeing’den yaklaşık 125 milyon dolar gelir elde edeceklerini söyledi. Southwest, MAX’in uçuşunun durdurulmasına ilişkin daha fazla tazminat almak için Boeing ile görüşmelerin devam ettiğini, görüşmelerin ve anlaşmanın detaylarının gizli olduğunu ekledi. Boeing bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

American ve United Airlines, Boeing ile tazminat hakkında görüşmelere devam ediyorlar. American Airlines’ın 24 MAX uçağı var ve 2019’un sonunda 40 olması bekleniyordu. American, Boeing’in tazmin etmesini beklediğini söyledi.

MAX’in uçuşunun durdurulmasından bu yana, Southwest büyüme planlarını yeniden revize ederek 100’den fazla günlük uçuşu iptal etti ve Ocak-Eylül arasındaki kazancından 435 milyon $ sildi.

Southwest filosundaki 34 MAX jeti ile ABD havayolları içerisinde en fazla MAX’a sahip . Havayolunun 2019’da 41 tane MAX uçağı daha alması gerekiyordu.

Ekim ayında, Southwest Havayolları Pilotlar Birliği, MAX’ın uçuşunun durdurulmasının 100 milyon doların üzerinde ücret kaybına neden olduğunu iddia ederek Boeing’e dava açtı. Uçağın en azından Nisan ayına kadar hizmete geri dönmesini beklenmediğini ifade ettiler.

American Airlines Nisan Ayına Kadar B737 MAX Uçuşlarını İptal Etti

Şirket, Perşembe günü yaptığı açıklamada, American Airlines uçuşu durdurulan Boeing 737 Max uçağını, en az Nisan ayına kadar uçuş programından çıkardı.

Hareket, bu hafta, uçuşlarının durdurulmasına yol açan iki ölümcül kazanın ardından birincisine ait FAA tarafından hazırlanan risk değerlendirmesinin yayınlanmasını takip ediyor. Risk değerlendirmesinde , Boeing’in uçakta tasarım değişiklikleri yapmaması halinde, önümüzdeki 45 yıl içinde en az 15 kaza yapmasının muhtemel olacağını belirlenmişti.

American Airlines, yaptığı açıklamada, düzenleyiciler ve Boeing ile “sürekli temas halinde” olduğunu, ancak uçuşların iptalinin 6 Nisan’a kadar günlük 140 uçuş olacak şekilde devam edeceği belirtildi.

Southwest’in web sitesine ve CBS News’e göre, 737 MAX filosuna sahip Southwest Airlines ve United Airlines, en az Mart ayına kadar MAX uçuşlarını iptal etti.

Bu hafta başlarında, CBS News’in bildirdiğine göre FAA, Boeing’den alınan bilgiler doğrultusunda uçakların emniyetli olarak uçabilirliğine ilişkin sertifikanın yıl sonundan önce onaylanmayacağını söyledi.

CBS News’un haberine göre FAA Yöneticisi Steve Dickson Kongre Ulaştırma ve Altyapı Komisyonuna, ” 737 Max emniyete ilişkin her şey yapıldıktan ve pilotların uçağı emniyetli bir şekilde uçurmak için gerekli tüm eğitimleri almalarını takiben hizmete verilecektir” dedi. Ayrıca bu sürecin bir takvim ya da bir programa bağlı olmadığını belirtti.

Haberlerden de görüldüğü gibi havayolu şirketler MAX uçağını uçuramadıkları dönem için operasyon zararlarını tazmin için adım atmaya başlamışlar. Haber medyaya yansıdıktan sonra birkaç gün ülkemiz MAX kullanıcılarından bu konularda bir açıklama yapılıp yapılmayacağını bekledim eğer kaçırmadıysam şu ana kadar açıklama yapılmadı. Sanırım onlarda bu konularda adım atacaklardır.

Emniyetli uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.