Southwest Airlines, eldeki B737-700’lerin değişimini hızlandırmak için 2021’in üçüncü çeyreğinde ve diğeri 1 Ekim’de olmak üzere sekiz uçaktan oluşan iki partide de toplam on altı B737-7 opsiyonunu onayladı. Düşük maliyetli havayolu, üç aylık bilanço raporunda, opsiyonel B737-7’lerin ilk sekizinin 2022’de, diğer sekizinin ise 2023’te teslim edileceğini söyledi.

Onaylanan 16 opsiyonun ardından, Southwest Airlines’ın 250 adet B737-7 için bekleyen onaylanmış siparişi oldu.

Havayolu, elindeki B737-700’lerinin büyük kısmını yakında üretilecek olan MAX uçakları ile değiştirmeyi planlıyor. Şu anda 462 adet B737-700 uçağına sahip olup dünya çapında açık ara en büyük operatördür (ikinci United Airlines filosunda ise sadece 53 tane var).

CEO Bob Jordan, Southwest’in 2023 ve sonrasında tam bir toparlanma süreci öncesinde 2022’nin “geçiş yılı” olmasını beklediğini söyledi. Southwest, 2021’in üçüncü çeyreğinde 135 milyon ABD doları net zarar ve yılın ilk dokuz ayı için 1,36 milyar ABD doları kümülatif zarar açıkladı.

Pandeminin aşı uygulamasının yaygınlaşmasına da bağlı olarak kontrol altına alınır gibi olmasından dolayı insanların tekrar seyahat eder olmaları ciddi dar boğaza girmiş olan havacılık sektörünün önünü görmesine yardımcı oldu. Bu pozitif verilerle havayolu işletmeleri sadece opsiyonlarını kesin siparişe çevirmekle kalmayıp kokpit ve kabin personelinin yeniden istihdamında ön almaya çalışmaktadırlar.

Bu geçiş döneminde karar vermede geciken işletmeler herşey yoluna girdiğinde sadece uçak temininde değil aynı zamanda uçucu personel bulmada da zorlanacaklardır.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.