Obama yönetimi, Bahreyn’in insan hakları konusunda vaadettiği sözleri yerine getirmediği için jetlerin satışını bloke etmişti. 5 milyar dolar değerindeki dondurulan anlaşma, Bahreyn’in hava kuvvetlerindeki diğer jetlerin geliştirilmesini de kapsıyordu.  Senato’nun Dış İlişkier Komitesi’nin Başkanı Bob Corker, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın satışı tamamlamayı planladığını komiteye ilettiğini aktardı. Bu hamle, Trump yönetiminin, İran’a karşı Sünni liderlikler altındaki ülkelere destek vermeyi öncelik edindiğinin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Bahreyn’de 2011’deki Arap Baharı sırasında çoğunluğu Şii olan protestoculara, hükümet güçleri sert ve kanlı biçimde müdahale etmiş, ABD’nin müttefikleri Suudi Arabistan ve BAE de eylemlerin bastırılması için Bahreyn hükümetine takviye güç göndermişti.

BİLGİ NOTU

Nüfusunun çoğu Şii olmasına rağmen Sünni Halife hanedanı tarafından yönetilen Bahreyn, ABD Donanması’nın 5’inci Filosu’na ev sahipliği yapıyor. Ülkede İngilizlere ait bir donanma üssünün de inşa çalışmaları var.

(Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.