Hindistan Hükümeti’nden yapılan açıklamada, Tata Sons’un Air India’nın % yüz hissesi için yaptığı teklifi kabul ettiğini duyurdu.

Tata’nın 18.000 sterlinlik (2.4 milyar $) işletme değerindeki teklifi, SpiceJet’in kurucusu Ajay Singh liderliğindeki bir konsorsiyumdan gelen 15.100 sterlinlik (2 milyar $) rakip tekliften daha yüksekti. Her iki teklif de hükümet tarafından belirlenen 12.906 sterlinlik rezerv fiyatının üzerindeydi.

Air India 1932’de Tata Airlines olarak kuruldu. 1946’da Air India olarak yeniden adlandırıldı ve Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından bir yıl sonra 1948’de kamulaştırıldı.

Tata Sons’un fahri başkanı Ratan Naval Tata, JRD Tata’nın bugün hayatta olsaydı “çok sevineceğini” söyledi ve Tata Group’un Air India’nın imajını ve itibarını geri kazanmak için çalışacağını söyledi.  Ancak bunun kolay bir yol olmayacağını kabul etti.

Ratan Tata, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Air India’yı yeniden inşa etmek için hatırı sayılır bir çaba harcayacak olsa da, bunun Tata Group’un havacılık endüstrisindeki varlığına çok güçlü bir pazar fırsatı sağlayacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Air India, Tata holdingindeki diğer iki havayolu şirketine katıldı. Şu anda Singapur Havayolları ( SIA1 ) ( SINGY ) ile ortak girişim olan Vistara’da %51 ve AirAsia Hindistan’da %83,67 hisseye sahip.

Tata Sons’un başkanı Natarajan Chandrasekaran yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu tarihi bir an ve ülkenin bayrak taşıyıcı havayoluna sahip olmak ve işletmek grubumuz için nadir bir ayrıcalık olacak. Her Hintliyi gururlandıran birinci sınıf bir havayolu inşa etmek bizim çabamız olacak.”

Hükümet, yıllardır zarar eden Air India’yı elden çıkarmaya çalışıyor. 2017’deki ilk süreç, sonuçlanmadı. 2020’nin başında bir başka girişim, COVID-19 salgını tarafından raydan çıkarıldı. Hükümet daha sonra ihale sürecini, ilgili tarafların önceden belirlenmiş sabit bir borç yerine öz sermaye ve borç için toplam bedel üzerinden teklif vermelerine izin verecek şekilde revize etti .

Hükümet, işlemin Aralık 2021’e kadar tamamlanacağını söyledi. Kazanan teklif sahibi, grubun tüm çalışanlarını elinde tutacak ve bir yıl boyunca kimsenin işten çıkarılmayacağı garantisini verecek. Bir yıl sonra, gerekmediği takdirde gönüllü bir emeklilik planı sunulacaktır. Havayolunun markaları da beş yıl boyunca transfer edemeyecek olan Tata Sons’a devredilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.