Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkTata Sons, Air India’yı satın almak için en iyi teklifi verdi

Tata Sons, Air India’yı satın almak için en iyi teklifi verdi

Hindistan Hükümeti’nden yapılan açıklamada, Tata Sons’un Air India’nın % yüz hissesi için yaptığı teklifi kabul ettiğini duyurdu.

Tata’nın 18.000 sterlinlik (2.4 milyar $) işletme değerindeki teklifi, SpiceJet’in kurucusu Ajay Singh liderliğindeki bir konsorsiyumdan gelen 15.100 sterlinlik (2 milyar $) rakip tekliften daha yüksekti. Her iki teklif de hükümet tarafından belirlenen 12.906 sterlinlik rezerv fiyatının üzerindeydi.

Air India 1932’de Tata Airlines olarak kuruldu. 1946’da Air India olarak yeniden adlandırıldı ve Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından bir yıl sonra 1948’de kamulaştırıldı.

Tata Sons’un fahri başkanı Ratan Naval Tata, JRD Tata’nın bugün hayatta olsaydı “çok sevineceğini” söyledi ve Tata Group’un Air India’nın imajını ve itibarını geri kazanmak için çalışacağını söyledi.  Ancak bunun kolay bir yol olmayacağını kabul etti.

Ratan Tata, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Air India’yı yeniden inşa etmek için hatırı sayılır bir çaba harcayacak olsa da, bunun Tata Group’un havacılık endüstrisindeki varlığına çok güçlü bir pazar fırsatı sağlayacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Air India, Tata holdingindeki diğer iki havayolu şirketine katıldı. Şu anda Singapur Havayolları ( SIA1 ) ( SINGY ) ile ortak girişim olan Vistara’da %51 ve AirAsia Hindistan’da %83,67 hisseye sahip.

Tata Sons’un başkanı Natarajan Chandrasekaran yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu tarihi bir an ve ülkenin bayrak taşıyıcı havayoluna sahip olmak ve işletmek grubumuz için nadir bir ayrıcalık olacak. Her Hintliyi gururlandıran birinci sınıf bir havayolu inşa etmek bizim çabamız olacak.”

Hükümet, yıllardır zarar eden Air India’yı elden çıkarmaya çalışıyor. 2017’deki ilk süreç, sonuçlanmadı. 2020’nin başında bir başka girişim, COVID-19 salgını tarafından raydan çıkarıldı. Hükümet daha sonra ihale sürecini, ilgili tarafların önceden belirlenmiş sabit bir borç yerine öz sermaye ve borç için toplam bedel üzerinden teklif vermelerine izin verecek şekilde revize etti .

Hükümet, işlemin Aralık 2021’e kadar tamamlanacağını söyledi. Kazanan teklif sahibi, grubun tüm çalışanlarını elinde tutacak ve bir yıl boyunca kimsenin işten çıkarılmayacağı garantisini verecek. Bir yıl sonra, gerekmediği takdirde gönüllü bir emeklilik planı sunulacaktır. Havayolunun markaları da beş yıl boyunca transfer edemeyecek olan Tata Sons’a devredilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...