Avrupa Komisyonu, Avrupa’nın önde gelen 16 havayolu şirketi ile kupon karşılığında iptal edilen uçuşlar için yolculara bilet ücretlerini iade edecekleri konusunda anlaştı.

Hava taşıyıcıları, karantina kısıtlamaları nedeniyle dünya çapında büyük uçuş iptallerinin başladığı 2020’nin ilk aylarında bu tür kuponlar (hediye çeki) vermeye başlamıştı.

Havayolları ayrıca AB yasalarının gerektirdiği şekilde sonraki uçuş iptallerinin ücretlerini 7 gün içinde iade etmeyi taahhüt etmişti

Havayolu şirketleri aynı zamanda yolcuyu olası seçenekler hakkında bilgilendirirken, rotayı veya kalkış tarihini değiştirmek uygulamasına gitmişlerdi. Ancak ücret iadesi yerine kupon vererek yolcuların büyük çoğunluğunu mağdur etmişti.

AB’nin anlaşmasına göre, acenteler aracılığıyla uçuş rezervasyonu yaptıran ve aracıların geri ödeme sürecini yavaşlatması nedeniyle iade alamayanların acente yerine doğrudan havayoluna başvurmalarına izin verildi. Ancak şu ana kadar tüm havayolları müşterilerine böyle bir doğrudan iade seçeneği sunmuyor.

Avrupa Komisyonu, Aegean Airlines, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Easyjet, Eurowings, Iberia, KLM, Lufthansa, Norveç, Ryanair, TAP, Vueling ve Wizz Air ile yeni anlaşma imzaladı.

Söz konusu şirketler yolculardan en fazla şikayet alan havayolları olarak biliniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.