Cumhurbaşkanı Erdoğan, onursal genel başkanı olduğu THK’ya yardım eli uzattı. Erdoğan’ın desteğiyle 1 milyar dolara yaklaşan borç, kamu bankalarından yapılandırılacak, THY ve şans oyunlarından pay verilecek

Sabah gazetesinde geçtiğimiz günlerde çıkan habere göre Türk Hava Kurumu (THK) Onursal Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurumun borçlarının ve faiz yükünün azaltılması başta olmak üzere kurumun diğer birçok sorununun çözülmesi için yardım sözü verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın THK’nın Onursal Genel Başkanı olması sebebiyle sorunlarını kendilerine taşıdıklarını ve yardım sözü aldıklarını belirten THK Başkanı Kürşat Atılgan, “THK’nın misyonu doğrultusunda azimle milletin milli manevi değerlerine bağlı bir kurum olarak hayatına devam etmesi çok önemlidir. Bu noktada Onursal Genel Başkanımızın vermiş olduğu destekler de bizim için hayatidir, stratejiktir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde THK’nın sorunlarını bir dosya halinde paylaşan Atılgan, bu sorunları bizzat kendisi anlatarak bilgi arz etti. Kurumun sorunlarını dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “El birliği ile bu kurumun içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için gayret göstereceğiz” diyerek yardım sözü verdi. Erdoğan’ın desteğiyle birlikte kurumda geçmiş dönemlerde yapılan hataların yol açtığı faiziyle birlikte 1 milyarı bulan borçlarını kamu bankaları üzerlerine alarak yapılandıracak.

MALİ SIKINTI BİTECEK
Bu adımla birlikte kurum, içinde bulunduğu mali sıkıntılardan kurtulacak. Aynı zamanda THK’ya THY, sivil hava yolları, Milli Piyango, Spor-Toto gibi bilet satışlarından küçük de olsa kuruma pay verilecek. Bunların yanında ayrıca devlet ihalelerindeki havacılık alanında hizmet alımlarının bir mevzuat düzenlemesiyle THK koordinatörlüğünde yapılması da gündemde.

“BU DESTEK HAYATİDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine verdiği destek hakkında konuşan Atılgan, “Kurumumuz için birçok gelir getirici tekliflerimizi Cumhurbaşkanımıza sunduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize nezaket göstererek kabul etmesi ve sorunlarımıza destek vermesi 92 yıllık tarihi kuruma ciddi bir nefes aldıracak. Mevzuatlara uygun olarak hayata geçirilecek projelerle birlikte Türkiye Cumhuriyetinin en köklü ve en önemli kurumlarından biri olan THK’nın son yıllarda içine düşürüldüğü mali problemlerin önüne geçilecek. Özellikle geçmiş dönemde birçok bankada bulunan borçlar kurumu ciddi bir bataklığa sürüklemektedir. Onursal Genel Başkanımızın vermiş olduğu destekler de bizim için hayatidir, stratejiktir” şeklinde konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.