Bazı medya kuruluşlarının İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un olası ‘iflası’ hakkındaki haberlerinin İngilizce’den yanlış çevirilerin sonucu olduğu belirtildi. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)’un analizinde iflasa karşı korunma prosedürüne yönelik işlemlerin Thomas Cook’un iflas edebileceğine yönelik şekilde haberleştirildiği belirtildi.

Turizm Ajansı’nın aktardığı habere göre, 17 Eylül’deki Bloomberg raporunda Thomas Cook Group’un ABD İflas Kanunu’nun 15. Bölümüne uygun olarak ABD iflas davası açtığına dair bilgiler yer alıyordu. Bu prosedür iflasa yönelik değildi. Ancak başka bir ülkenin topraklarında yeniden yapılanma sürecinin devam ettiği bir zamanda iflas davalarına karşı korunma amaçlıyordu.

ABD’de açılan dava Thomas Cook’un ABD’deki şirketi’nin Thomas Cook yönetimi ve hissedarlarının Çinli Fosun Grubu ile sonuçlandırmayı planladıkları yeniden yapılanma sürecini aksatmayı amaçlayan iflas davalarından korunmasını sağlıyordu.

27 Eylül’de grubun alacaklıları Thomas Cook’un borç yeniden yapılandırma planına oy vermek zorunda kalacaklar ve sonrasında Fosun’la anlaşmaya yeşil ışık yakılacak.

Vestnik ATOR’a demeç veren bir yetkili, “ABD İflas Kanunu’nun 15. Bölümüne göre, yeniden yapılanmayı bozmayı amaçlayan temelde baskın eylemlere karşı koruma prosedürü, büyük uluslararası anonim şirketlerin yeniden düzenlenmesi için standart prosedür” dedi.

ATOR’daki analize göre Thomas Cook grubunun iflas ettiğine dair bilgiler doğru değil. Thomas Cook’un Rus iştiraki nedeniyle tehlike altında olduğunu söylemek için hiçbir sebep yok.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.