Aydın’ın “Topuklu Efesi” Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, dünyada ilk olarak AIRBUS A300 tipi 54 metre uzunluğunda, 44 metre kanat genişliği olan bir uçağı Kuşadası açıklarında yapay resif amaçlı denize batırılacağını açıkladı.

Bir uçağın “dalış turizmi” için denize batırılması Türkiye’de bir ilk değil. Bugüne kadar Antalya, Kaş ve Kemer’de  2009 yılından bu yana bu amaçla denize batırılan sadece üç küçük uçak bulunuyor. Batırılan bu uçaklardan biri Türk Hava Kurumu’na ait iki kişilik, bir diğeri askeri nakliye uçağı, sonuncusu ise 10 kişilik yine pervaneli bir uçak.

big_442016100914

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası açıklarında batırılacak AIRBUS A300 Tipi uçağın, bu boyutta resif amaçlı batırılacak  en büyük ve bir ilk olacağını söyledi ve ekledi: “Yaptığımız araştırmalarda bu boyutta resif amaçlı denize bugüne kadar hep küçük ölçekli uçaklar batırılmış. Kuşadası’nda Dünya Dalış Turizmine hizmet edecek olan AIRBUS A300 Tipi uçak hem Türkiye’de hem de Avrupa kıtasında bir ilk olacaktır.” dedi.

 UÇAK KARADAN KUŞADASI’NA GETİRİLDİ

Satın alınan AIRBUS A300 Tipi uçak, İstanbul’da söküldükten sonra 5 TIR’a yüklenerek ve yol güvenliği sağlanarak önceki gün Kuşadası Güzelçamlı’ya getirildi.

Başkan Özlem Çerçioğlu, yarından itibaren uzmanlar tarafından karada  yolcu uçağının montajına başlanılacağını ve iki aylık bir süreç sonunda 28 Mayıs’ta da törenle denize batırılacağını açıkladı.

big_442016100909

Başkan Özlem Çerçioğlu’nun sözleri şöyle:

“Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemizde bir ilki başarmanın sevincini yaşıyoruz. Belediyemizce Kuşadası turizmini geliştirmek için satın alınan 54 metre uzunluğunda,  44 metre kanat genişliği olan AIRBUS A300 uçağı Kuşadası açıklarında yapay resif amaçlı batırılacaktır.

Bu boyutta Türkiye de resif amaçlı batırılacak ilk ve tek uçaktır. Bu projeyle Kuşadası’nın  deniz dibi canlı çeşitliliğini arttırmak ve su altı dalış turizmini geliştirmek amaçlanmaktadır.

Yerli ve yabancı , yıllık 250 bin turistin bu bölgeye dalış yapmasını bekliyoruz. Kuşadası, bu projemiz sayesinde turizmin kötü geçeceği öngörülen bu yazı, en az zararla kapatacak, belki de eski yıllarda olduğu gibi Ada halkının ve bu sektördeki insanların yüzünü güldürecektir. Kısacası 28 Mayıs Kuşadası turizmi için bir “milat” olacaktır.” dedi.

big_442016100910

 UÇAK NASIL BATIRILACAK

Satın alınan AIRBUS A300 Tipi uçak önce İstanbul’da parçalandı. 5 TIR’a yüklenerek, titizlikle alınan yol güvenliği ile Kuşadası Güzelçamlı’ya getirildi. İstanbul çıkışından itibaren, Aydın-Kuşadası’na kadar TIR’ların geçeceği yollarda trafik durduruldu.

AIRBUS A300 Tipi yolcu uçağının montajı özel bir ekip tarafından iki aylık süre içinde tamamlanacak. Kuyruk, flap gibi parçaları çıkarılan uçak,  denize dev vinçlerle indirilecek.

Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinası daha kullanılacak.

Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülecek olan AIRBUS A300 Tipi uçak yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor yardımıyla kıyıdan çekilerek ve batırılacağı bölgeye getirilecek.

Uçak 20-25 metre derinliğe gövdesinin üzerine indirilecek. Bu işlemler profesyonel su altı adamları tarafından yapılacak ve yaklaşık 2.5 saat kadar sürecek.

big_442016100911 big_442016100916 big_442016100917

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.