Alman ordusunun cuma günü Erbil’e 36 tonluk yardım malzemesi götüreceği açıklandı.

Alman ordusunun cuma günü Erbil’e 36 tonluk yardım malzemesi götüreceği açıklandı. Alman haber ajansı DPA’nın edindiği bilgilere göre C-160 Transall tipi 4 askeri uçak Erbil’e yaklaşık 36 tonluk gıda ve sıhhi yardım malzemesi götürecek. Yardım malzemeleri burada Birleşmiş Milletlergörevlilerine teslim edilecek.

Almanya’nın kuzeyindeki Hohn kentindeki hava üssünden cuma sabahı havalanacak uçaklar Türkiye’de mola verdikten sonra akşam saatlerindeIrak’a varacak. Uçakların askeri teçhizat taşımayacağı belirtiliyor. Alman hükümeti daha önce Peşmerge güçlerine çelik yelek, kask ve zırhlı araç gibi ‘öldürücü olmayan’ askeri teçhizat temin edileceğini açıklamıştı.

Hükümet kriz bölgelerine silah teminine izin vermeme tutumunuysa şimdilik sürdürüyor. Ancak Peşmerge güçlerine silah temin edilip edilmemesi tartışması Alman siyasetinde sona ermiş değil.

Almanya Başbakanı Angela Merkel silah temininin de bir seçenek olduğunu söyledi. Merkel Hannoversche Allgemeine Zeitung’a verdiği demeçte “Askeri araç gereçlerin ihracatı söz konusu olduğunda siyasi ve hukuki çerçevenin bize sağladığı alanı kullanmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Kuzey Irak’taki insanların yaşadıkları acıların korkunç olduğunu belirten Merkel “Aşırılık yanlılarının ilerleyişini durdurmak ve muhtaç durumdakilere yardım etmek uluslararası toplumun bir görevidir” dedi.

(News-EU)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.