Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Enerji Teknolojileri Takımı SAU-FLY ekip sorumlusu Doç. Dr. Ekrem Büyükkaya yönetiminde, Mühendislik Fakültesi ile Bilgisayar-Bilişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin tasarladığı insansız hava aracı TUĞRUL, ABD’de düzenlenen yarışmada 56’ncı oldu.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümleri ve Bilgisayar-Bilişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin Sakarya Modelcilik Spor Kulübü desteğiyle geliştirdiği hava aracı TUĞRUL, ABD’de 20’ncisi düzenlenen “Tasarla, Yap, Uçur” temalı yarışmaya ikinci kez katıldı. TUĞRUL, Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü tarafından 15-17 Nisan tarihleri arasında yapılan yarışma sonucunda sıralamada 56. oldu.

Cessna Uçak Şirketi ve Raytheon Füze Sistemleri’nin katkılarıyla düzenlenmiş olan yarışmaya farklı ülkelerden 145 üniversite başvuruda bulundu. Yarışmaların ilk iki aşaması sonunda Sakarya Üniversitesi’ni temsil eden SAU-FLY ekibi, üç aşamalı olan yarışmanın iki aşamasını başarı ile tamamlayarak 80 üniversite içerisine girmeye hak kazanmıştı.

Yarışmada zamana karşı yarışan üniversiteler, geliştirdikleri bir adet lojistik destek uçağı ve bir adet üretim uçağı olan insansız hava araçları (İHA) ile zorlu hava koşullarında, üç farklı görevi başarmak için zevkli ve güzel bir mücadele yaşattı.

TUGRUL_ABDde_Yaristi__2_

SAU-FLY ekibinin tasarladığı ve zagi kanat yapısına sahip olan İHA’lardan “üretim uçağı” tek bir uçuşla “lojistik destek uçağın” içine yerleştirilecek şekilde tasarlanmış olması nedeniyle teknik inceleme heyetinden tam puan aldı. Tamamen karbon fiber malzemeden imal edilen her iki İHA’da, ESC hız kontrollü olup ana motorun yanında üçer adet servo motor bulunuyor.

SAU-FLY ekip sorumlusu Doç. Dr. Ekrem Büyükkaya, sağladıkları katkılar için başta SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a, Rektör Yardımcısı Musa Eken’e, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul’a, Bilgisayar-Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Yumuşak’a, Teknokent Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin’e, sponsor oldukları için de SAMOK’a, Turtle, Elektrotel, Duratek, Isılsan Makine, Çemsan ve DowAksa şirketlerine teşekkür etti.

Doç. Dr. Ekrem Büyükkaya’nın yönetimindeki SAU-FLY EKİBİ, Makine Mühendisliği öğrencileri Elif Sıla Selek, İhsan Pehlevan, Serhat Arabacı, Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Arzu Gök, Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencisi Cemil Ilık ile Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Abdussamet Erbek’ten oluşuyor. Ekibin pilotluğunu Ömer Sofuoğlu, tasarım danışmanlığını ise Kayhan Çelen yapıyor.

TUGRUL_ABDde_Yaristi__1_ TUGRUL_ABDde_Yaristi__1_

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.