Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Türk Hava Kuvvetleri’nde Durum Ne?

15 Temmuz’daki darbe girişiminde Hava Kuvvetleri ağırlıklı rol oynadı. Hava Kuvvetlerine bağlı 1300’e yakın pilot var. Bunların yaklaşık 700’ü savaş pilotu. 321 de savaş uçağı bulunuyor. Pilotlardan kaçının darbeye karıştığı araştırılıyor

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurları ağırlıklı olarak devredeydi. TBMM, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı çevresi, Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekât Merkezi F16’larca bombalandı. F16’lar, İstanbul ve Ankara’da alçak uçuşlar da yaptı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk başta çok sayıda havacı ya gözaltında ya tutuklandı. Ankara’daki Akıncı Üssü’nün cuntacıların merkezi olduğu belirtiliyor.

10 üs, 321 savaş uçağı

Türkiye’de savaş uçaklarının konuşlandığı 10 Ana Jet Üssü bulunuyor. Bunlar, İzmir-Çiğli, Bandırma, Balıkesir, Amasya-Merzifon, Ankara-Akıncılar, Malatya-Erhaç, Diyarbakır, Adana-İncirlik, Konya ve Eskişehir’de.

TSK envanterinde 321 savaş uçağı bulunuyor. Bunların 240’ı F16, 49’u F4, 32’si F5.

Ayrıca 90 nakliye uçağı, 7 tanker uçak ve eğitim uçakları bulunuyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre 2015 Mart ayı rakamlarına göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1280 pilot var. Bu sayıyı geçen sene Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutan’lığı görevi sırasında bugünkü Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal açıklamıştı.

Bu pilotların kaçının muharip jet pilotu olduğu ise net değil ancak tahminler 700 civarında olduğu yönünde.

Şimdi Hava Kuvvetleri’nde yoğun bir soruşturma var. Bu pilotların kaçının darbeye katıldığı araştırılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR