Missouri Eyaletindeki Whiteman Hava Kuvvetleri Üssü çevresindeki hava sahası ve bölge, B-2 Spirit stratejik bombardıman uçağının acil inişinden sonra kapatıldı.
Eğitim uçuşunu gerçekleştiren uçağın mürettebatı, uçaktaki anormal durumu yere bildirerek acil iniş talep etti. ABD Hava Kuvvetleri basın servisi, iniş sırasında uçağın hasar gördüğünü açıkladı.

14 Eylül’de meydana gelen olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma kaydedilmezken, olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Olaydan bu yana, Whiteman Hava Üssü üzerindeki hava sahası, 10 kilometrelik bir yarıçap içinde 2500 metre irtifaya kadar uçuşlara kapatıldı. 

Whiteman, Birleşik Devletler’de B-2 bombardıman uçaklarının konuşlandığı tek hava üssü. Bu uçakların bakımı son derece pahalı. Gerekli  teknik malzeme ve yer ekipmanı sadece Missouri’de ve Pasifik Okyanusu’ndaki Guam (adası) hava üssünde bulunuyor.

B-2, tarihin en pahalı uçağı. Bir  uçağın maliyeti, 2,1 milyar doları aşıyor. Üretilen 21 uçaktan 20’si hizmette. 2008’de bir B-2, Guam’da kalkıştan hemen sonra düştü. İki yıl sonra aynı yerde, motor bölmesinde çıkan bir yangından sonra başka bir B-2 ciddi şekilde hasar gördü, ancak dört yıl süren onarımdan sonra aktif uçuşlara başlarken, ilgili onarım maliyetinin  105 milyon doları aştığı ifade edilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.