Resmi Gazete’nin 22 Şubat 2019 tarih ve 30694 sayılı nüshasında yayımlanan 7166 sayılı Kanunun 6’ıncı maddesi gereğince Türk Hava Kuvvetleri’ne geri çağrılan pilotların rütbe ve terfi işlemleri yeniden düzenlenmiş ve FETÖ’cü 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan birçok pilotun tutuklanmasından sonra ortaya çıkan pilot açığının bu Kanunla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan ya da mecburi hizmetini tamamlayarak ayrılan pilot subaylara TSK’da görev yapma imkanı sağlanmıştı.

Yürürlüğe giren TSK Personel Kanunu’nun 113. Maddesi ve Ek geçici 98. Maddesi ile zorunlu hizmet sürelerinde değişiklik yapılması geçmişe etkili olarak pilotların önce üç yıl sonra üç yıl daha olmak üzere toplam 6 yıla çıkarılmasıyla zorunlu hizmet süresi 21 yıla çıkarılmıştı.

Bu durumun müktesep hak (kazanılmış hak) kavramına uygun olmadığı yönünde bazı hukukçuların itirazları var olsa bile gerçekten bir BEKA sorunuyla baş başa kalındığı gerçek. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Fetö’cü yapılanmanın yarattığı zafiyetin giderilmesi kapsamında, istifa ve emeklilik yoluyla ayrılmış askeri pilotların yeniden TSK’ya dönüşünde en büyük sorun ücretlerde maaş uçurumu olgusu. Askeri pilotların bu konuda şikayetleri elbette doğru olabilir; ancak sivil pilotluğa geçmiş personelin de sosyal haklarındaki kaybı ayrı bir sorun olarak görülüyor. Her iki yönüyle bir sorun olarak görülen bu durum mutlaka düzeltilecektir.

Evrensel hukuk kurallarının ihlal  edilip edildiği tartışabilir ama medyadaki bazı yazarların mağdur olduğunu söyleyen pilotların sesine kulak verirken her ne olursa olsun, işin özünde BEKA sorunun olduğunu yadsımaları düşünülemez.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.