Rusya’da resmi Halk Sağlığı ve Tüketicisi Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova’nın, “yurt dışından yeni tip koronavirüsle enfekte olmuş biçimde dönenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini, bu nedenle önlem alınması gerektiğini” açıklamasından sonra konu ana gündem maddelerinden biri oldu. İki ülke arasında bazı uçuşların durdurulabileceği bildirilirken, akşam saatlerinde de Duma’da “Türkiye tatil yasağı” talebi gündeme getirildi. Medyada çıkan haberler ve yorumlarda da bu yönde “kulis” yapıldığı dikkati çekiyor.

Rospotrebnadzor’un eki başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya’nın Duma milletvekili olan doktor Gennadi Onnişenko, Türkiye’ye tatil amaçlı seyahatlerin geçici olarak durdurulmasını önerdi.

Sık sık aşırı milliyetçi ve korumacı çıkışları ile bilinen Onnişenko, “Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz. Bu turistik seyahatler yasaklanmalı. Charter seferleri durdurulmalı. Ancak iş amaçlı geziler için bır kısıtlamaya gerek yok” dedi.

Ancak pek çok uzman, Moskova’dan gelen bu açıklamalara rağmen, Türkiye’de dinlenen Rusya vatandaşı turist sayısına kıyasla vaka sayısının düşük olduğunu vurguluyor.

Türkiye’ye bu yılın sadece ocak-eylül döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülke 1 milyon 421 bin 428 kişiyle Rusya Federasyonu oldu.

Rusya resmi makamları, Türkiye’de 326 Rus turistin koronavirüse yakalandığını ve 11’inin öldüğünü açıklamıştı.

Rusya vatandaşları koronavirüs döneminde Türkiye’nin yanı sıra Sırbistan, Küba, Japonya, İsviçre, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri ve Maldivlere  de uçabiliyor.

“Charterler durdurulabilir”

Rusya’ya yurt dışından dönen koronavirüslü kişilerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğinin açıklanmasının ardından, Moskova ile Ankara’nın iki ülke arasında yolcu uçuşlarını sınırlandırma ihtimalini görüştükleri belirtildi.

İnterfaks ajansı, Rusya ile Türkiye’nin, turizm sezonunun bitmesini de göz önünde bulundurarak, bazı uçuşları durdurma konusunu gündeme aldıklarını bildirdi.

İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, iki ülke arasında öncelikle charter uçuşlarının durdurulabileceği öne sürüldü.

Bir Türk havacılık sektör yetkilisi de bunu doğruladı.

Ancak Kommersant gazetesi, charter uçuşlarının durdurulması değil azaltılmasının gündemde olduğunu, bunun da sezonun bitmesiyle zaten kendiliğinden gerçekleşmeye başladığını yazdı.

Rusya: “Dışarıdan koronavirüslü dönenlerin yüzde 90’ı Türkiye’den”

Rusya’nın halk sağlığı denetçisi Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova, yurt dışından yeni tip koronavirüsle enfekte olmuş biçimde dönenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini söyledi.

Rusya’nın tüketici hakları ve halk sağlığı izleme servisi Rospotrebnadzor’un başkanı Popova bir hükümet toplantısında, pandemi nedeniyle kapatılan sınırların kısmen açılmasından beri yurt dışına çıkıp ardından ülkelerine koronavirüs pozitif olarak dönen kişilerden yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini belirtti.
Sputnik’in haberine göre Popova bu konuda birtakım önlemler alınması gerektiğini kaydetti.
Hükümet bünyesindeki koronavirüsle mücadele koordinasyon konseyinin toplantısında Popova, Rusya’ya yurt dışından dönen 10 bini aşkın kişinin koronavirüs testinin pozitif sonuç verdiğini, bunların yüzde 90’ının da Türkiye’den ülkelerine geri gelen vatandaşlar olduğunu belirtti.
Rospotrebnadzor Başkanı, “Bu nedenle belirli önlemleri değerlendirip öneri olarak sunmamız gerektiği açıktır” diye ekledi.
Ayrıca Popova, koronavirüs pandemisi nedeniyle kapatılan sınırların ağustos başında yeniden açılmasından bu yana Türkiye’den neredeyse 1 milyon 500 bin kişinin Rusya’ya döndüğünü de kaydetti.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.