Rusya Halk Sağlığı ve Tüketici Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un, koronavirüs vakalarında Türkiye’den dönen turistlerin okluğundan şikayet edip “önlem” istemesi Rusya turizm sektöründe tepkilere yol açtı. Yurt dışından dönenlerin toplam hasta sayısına etkisinin yüzde 1’i bile geçmediğini savunan sektör temsilcileri, charter seferlerinin azaltılmasının “turizmin cenazesini kaldırmak” anlamına geleceği görüşünde.  Bazı uzmanlar ise, seferlerin azaltılmasının  “yüksek sezon”un btmesinden kaynaklandığını, kaygılanacak bir durum olmadığını düşünüyor.
 Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (PCT) Rata News’e konuşan Space Travel turizm şirketi Genel Müdürü Arthur Muradyan’ın açıklamaları, sektör temsilcilerinin duygularına tercüman oldu.
Turizm sektör temsilcisi, “Türkiye’ye charter programları azaltılırsa, kış sezonu için alternatif sunulmazsa sektörün cenazesini kaldırmak gerekecek” diyor ve şöyle devam ediyor:
“İstatistiklerimize göre, yurt dışından dönen müşteriler arasında, enfekte kişilerin oranı yüzde 1’den fazla değil, hatta daha az. Diğer yandan ben dahil Rusya’da hepimiz hiçbir yere gitmeden hastalandık. Şimdiden kış sezonu için Türkiye’ye çok sayıda tur paketi satıldı.  Önce devletin kendisi Türkiye’nin turistlerin baskısı karısında bir tahliye vanası işlevi görmesi için seyahate izin verdi, şimdi bunu engellerse kurban yine turistler ve turizm sektörü olacak.”
Interfax ajansı, Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların sayısının yakında azaltılabileceğini, öncelikle charter uçuşların etkilenebileceğini yazmıştı.
Rusya’da resmi Halk Sağlığı ve Tüketicisi Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova’nın, “yurt dışından yeni tip koronavirüsle enfekte olmuş biçimde dönenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini, bu nedenle önlem alınması gerektiğini” söylemişti.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.