Hollanda’da, MH17 kazasıyla ilgili duruşmalara yeniden başlandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, JIT’in Rusya’nın Malezya Boeing’inin kazasına karışmasına ilişkin suçlamaları reddederek, soruşturmanın taraflı ve tek taraflı olduğunu duyurmuş ve eksik soruşturma nedeniyle duruşma sürecinden çekileceğini açıklamıştı.

Duruşma yargıcı Hendrik Steenhais, “Mahkeme, soruşturma hâkiminin devam eden soruşturmanın bulgularına ilişkin raporlarını not alıyor. Sorgu hâkimi, özellikle görüntü ve ses çalışmalarıyla ilgili olarak bilirkişilerin atanması için bir dizi süreç başlattı ve Almaz-Antey (Rus savunma şirketi) için, Rusya’ya bir dizi talep gönderdi. Buna yanıt olarak Rusya, raporların tercüme edilmesini istedi çevirisi Rus tarafına gönderildi. Şimdi bir cevap bekliyoruz. “dedi.

17 Temmuz 2014 tarihinde Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Rus yapımı BUK füzesiyle düşürüldüğü açıklanan uçakta 15’i mürettebat, 196’sı Hollanda vatandaşı 298 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.