QF32 sefer sayılı A380 uçağının motoru havada patladığında 469 kişinin hayatını kurtaran Qantas pilotu Richard de Crespigny, pandemi krizi nedeniyle erken emekliliğe zorlandı.

Avustralya medyası bunun kaptana karşı yapılmış bir vefasızlık olduğunu yazdı.

Ne olmuştu

 11 Nisan 2010 tarihinde, Singapur’dan Sidney’e giden A30 yolcu uçağının Changi Havalimanı’ndan kalkmasından dört dakika sonra sol motorun içindeki kompresörün parçalanması sonucu kanat ve uçuş hidrolik sistemi hasar gördü. Uçağın kontrolleri biraz zayıflamış olsa da hala pilotların elindeydi. Pilotlar uçağa sert manevra yaptırmak istemiyordu zira, hasar gören uçak parçalanabilirdi. Bu süreçte kontrol için motorları devreye sokmaya karar verdiler. Uçağın solundaki motorlara fazla güç verildiğinde sağa, sağdakilere fazla güç verildiğinde ise uçak sola dönüyordu. Aynı zamanda hepsine birden güç verince uçak yükseliyor, güç kesilince de alçalıyordu. Bu şekilde  manevralar yaptırarak Singapur’a geri dönebilmeyi başardılar.

Richard de Crespigny, bu olayla ilgili iki kitap yazdı. İlk kitabı 2012’de QF32, ikinci kitabı 2018’de FLY! adıyla yayımlandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.