ABD pilot sendikaları, iki ölümlü kaza sonrasında Boeing 737 Max’in burun aşağı kumanda alması halinde pilotların bu durumu nasıl yöneteceklerine dair Federal Havacılık İdaresi tarafından sunulan eğitim taslağının iyileştirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Southwest Airlines pilotlarını temsil eden sendika Pazartesi günü yaptığı açıklamada, her iki Max kazasından önce meydana gelen acil durum halinde pilotların takip edecekleri kontrol listesi için FAA’nın sunduğu taslakta yer alan adımların sayısının azaltılması gerektiğini söyledi.

Sendika, uzun kontrol listelerinin hata oranlarını katlanarak arttırdığını ve simülatörde uygulama esnasında pilotların hatırlamada zorlandıklarını söyledi.

American Airlines’taki pilotlar, Max pilotlarının FAA’nın önerdiği gibi her üç yılda bir değil, iki yılda bir böyle bir acil durum için eğitim alması gerektiğini söyledi.

FAA’nın eğitim önerisiyle ilgili yorumlar için verdiği son tarih Pazartesi idi. Ajans, havayollarının uçağı kullanmaya devam etmelerinin önündeki son engellerden birini ortadan kaldırarak haftalar içinde sertifikayı yayınlayabilir. Boeing, yıl sonundan önce FAA onayını bekliyor.

Chicago merkezli Boeing, kazalara sebep olan otomatik uçuş kontrol sisteminde değişiklikler yapmak ve iyileştirmek için iki yıl harcadı. MCAS adı verilen sistem, hatalı sensör okumalarına dayanarak uçaklara burun aşağı kumanda verdi ve pilotlar kontrolü yeniden ele geçiremedi.

FAA, uçuş simülatörlerinde kurtarma tekniklerini uygulama dahil olmak üzere pilotların beklenmedik bir burun aşağı kumanda oluşması halinde nasıl tepki vermeleri gerektiğine dair yeni bir eğitim programı önerdi.

Ancak, Mart 2019’da Etiyopya’da meydana gelen kazanın kurbanlarının aileleri, FAA’nın değişikliklerinin yetersiz olduğunu söyledi. MCAS’ı kapsayan “kapsamlı, ayrıntılı bir pilot eğitim taslağı” yayınlamaya ve Max jetlerinde, MCAS devreye girdiğinde pilotlar için yeni bir uyarı sistemini oluşturulması için FAA’na çağrı yaptılar.

Haberde yer alan konular son aylarda yapılan yapılan tüm toplantı ve çalışmalarda öne çıkmaktaydı. Dolayısıyla sertifika süreci tamamlanmadan önce tüm tarafların uygulanabilir önerilerinin yerine getirilmesi beklenmektedir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzman

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.