Rusya’nın sınırlarını 15 Temmuz’dan itibaren açıp, uluslararası uçuşlara kademeli olarak başlayacağı beklentisi sürerken, resmi makamlardan yeni bir “hava sahasını açma kriteri” açıklaması geldi.

Rusya Halk Sağlığı ve Tüketici Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova, “eğer dışarıdan Rusya’ya koronavirüs getirme ihtimali ortadan kalkarsa” yurt dışı uçuşların yeniden başlayabileceğini söyledi.
Popova bunun için “reeksport” kelimesini kullandı. Reeksport (re-export), bir ülkeden alınan bir ürünün üçüncü bir ülkeye satılması anlamında kullanılıyor. Bu durumda, Çin’den çıkan Kovid-19’un “başka ülkeler üzerinden” Rusya’ya yeniden yollanması kast ediliyor.

Popova, uçuşlara başlamak için Rusya hükümetinin, virüsün Rusya’ya “reeksport” olmayacağından  emin olması gerektiğini belirtti.
Rusya daha önce yapılan resmi açıklamalarda, Kovid-19’un ülkeye, Avrupa’ya (özellikle İtalya) tatile giden turistler tarafından getirildiğine vurgu yapmıştı.
Popova’nın son açıklaması, Rusya’nın özellikle tatil destinasyonu olan ülkelerdeki epideminin durumunu ve ne kadar kontrol altına alındığını yakından takip ettiği şeklinde yorumlandı.
Türkiye’de son günlerde yeni vaka sayısında artış olduğuna dair haberler Rusya basınında da geniş yer aşmaya başladı.
Rusya düzenli seferleri 27 Mart’ta durdurmuş, özellikle turizm sektöründen gelen baskı ve talepler sonrası Başbakan Mişustin, “seferlere yeniden başlanması yolunda hazırlıkların yapılması” talimatı vermişti.
Medyaya yansıyan haberlerde genel kanı, 15 Temmuz’dan itibaren salgının kontrol altına alındığı ülkelere kademeli olarak seferlerin başlayabileceği yolunda.
Ancak Rusya’da da yeni vaka sayılarındaki yüksek seyir devam ettiği için, Rusya istese de başta AB ülkeleri olmak üzere pek çok destinasyonun Rusya’dan turist kabulüne başlaması şimdilik zor görünüyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.