Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin kurulacak olması bölgede hareketliliğe sebep oldu, tansiyonun en çok yükseldiği yer ise Sırbistan oldu.

Sırbistan’ın başkenti Belgrat merkezli bir internet sitesinde yer alan değerlendirmeye göre Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluş sürecinde sık sık Kosova Türkiye ilişkilerinin yakınlığından bahsediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arnavutluk ve Kosova yönetimiyle yakın ilişkilerine dikkat çekiyor.

Sırp Askeri Akademisi Güvenlik Bölümü eski şefi Albay Milan Mijalkovski; “Kara kuvvetlerini silahlandıracağı kesindir, fakat savaş uçaklarını da bağışlayacak ya da satacaktır. Şimdiye kadar Türkiye akademilerinde Kosova askeri pilotaj eğitimi gördü ve bu mantıklı bir adım. Bu sürpriz değil, çünkü Erdoğan neo-osmanizm temsilcisi olarak Balkanlarda büyük çıkarı var.” şeklinde konuştu.

Silahlı HÜRKUŞ’un Yurtdışında İlk Adresi Balkanlar Mı Olacak?

Sırp askeri uzmanlar Arnavutluk’un Kosova’nın yeni döneminde ciddi bir öneme sahip olacağını iddia ederken Kosova’nın hava gücünün Türkiye’nin etkisi altında kurulacağını dile getiriyor.

Önümüzdeki günlerde bağımsızlığının 9’uncu yılını kutlayacak olan Kosova yaklaşık 11 bin kilometre karelik yüz ölçümü ve yaklaşık 2 milyon olduğu tahmin edilen nüfusu ile küçük bir Balkan ülkesi.

Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun ciddi de bir ekonomik yük getireceğini dikkat çeken askeri uzmanlar Kosova’nın ciddi destekler almadan yüksek teknolojiye sahip bakım ve işletme giderleri yüksek olan hava araçlarını işletmesinin zor olduğu ifade ediliyor.

Kosova’nın Hava Kuvvetleri’nin kuruluş sürecinde silahlı HÜRKUŞ’un bir ihtimal olabileceğini dillendiren bazı kaynaklar ABD’nin desteği ile bağımsızlığını kazanan ülkenin ABD kısıtlamaları olmadan böyle bir uçağa sahip olmasının mümkün olduğunu dillendirdi.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.