Gana’da ortaklarıyla birlikte havayolu şirketi kurmak için kolları sıvayan WTF Başkanı Bağcı, Gana hükümetiyle görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. Bağcı, “Fransızlar da bu yatırıma talip. Bir yıla kadar netleşir” diye konuştu…

10 Ekim’de Gana’nın başkenti Akra’da, Türk yatırımcının ilgisini bölgeye çekmek için Afrika Summit’i düzenleyen World Tourism Forum’un (WTF) Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı, gözünü ülkenin havayolu ulaşımına dikti. Bağcı, Bükreş ve Rusya’da turizm alanında faaliyet gösteren iki ortakla, Gana’da özel bir havayolu şirketi kurmak için harekete geçti.

“SÜREÇ BİR YILA KADAR NETLEŞİR”

Ülkede ulusal bir havayolu şirketi bulunmadığını aktaran Bulut Bağcı, “Yeni hükümetin özel bir havayolu şirketi kurulması yönünde talebi var. Biz de iki yatırımcı arkadaşımızla havayolu şirketi kurmak için kolları sıvadık. Hükümetle görüşmeler yaptık” dedi. Gana’nın devlet destekli havayolu şirketini kurmak istediklerini aktaran Bağcı, “Tüm operasyonu biz yürüteceğiz. Bu yatırım için devletten koltuk alım garantisi istedik. Talebimize pozitif yaklaştılar. Bizden proje sunumu istediler. Çalışmalara hemen başlayacağız. Süreç bir yıla kadar netleşir” diye konuştu. Havayolu şirketi için Fransızların da talip olduğunu anlatan Bağcı, Türkiye’nin bir adım önde olduğunu kaydetti. Bağcı, “Türklerin havayolunda deneyimi ve bilgi birikimi yüksek. Ayrıca Gana’nın en büyük havalimanını Türkler yapıyor. Bu durum bizi öne çıkarıyor” şeklinde konuştu. Gana’nın son dönemde Afrika’nın aktarma merkezi haline geldiğini anlatan Bağcı, “Ülkede üç yıl önce üç havayolu şirketi varken şu anda sayı 15’e çıktı. Gana Batı ile Doğu Afrika’yı birbirine bağlayan bir noktada” ifadelerini kullandı.

(Sabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.