THY, insansız hava aracıyla çektiği görüntüleri YouTube’da paylaşan Aspet Manukyan hakkında suç duyurusunda bulundu. Manukyan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

Sabah gazetesinde Erhan Öztürk imzasıyla çıkan habere göre Atatürk Havalimanı üzerinde, fotoğraf ve video çekme özelliğine sahip, uzaktan kumandalı insansız hava aracı (Drone) uçuran, daha sonra bu görüntüleri YouTube’de paylaşan havacılık meraklısı Aspet Manukyan adlı genç hakkında Türk Hava Yolları (THY) suç duyurusunda bulundu. Aspet Manukyan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

10 BİN TL PARA CEZASI VAR
THY suç duyurusunu, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 93. maddesi uyarınca yaptı. Bu maddeye göre, uçuş güvenliğini riske atma ve fotoğraf çekme yasağı olan yerlerde çekim yapmanın cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de bu tür güvenlik sorunu yaratan durumlarda 10 bin TL’ye kadar para cezası kesebiliyor.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ YARATTI
SHGM ve DHMİ’nin incelemelerinin sürdüğü bildirildi. Manukyan’ın 12 dakikalık görüntüyü YouTube’da yayımlaması, günde 1300’e yakın uçağın inip kalktığı havalimanındaki büyük güvenlik zafiyetini ortaya koymuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.