Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman’ın Ankara’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretin duraklarından biriside Türk Uzay ve Havacılık Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) oldu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ile birlikte TUSAŞ tesislerini gezen Groysman TUSAŞ’da yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

Başbakan Yıldırım ile yaptığı konuşmada havacılık ile işbirliğine gidilebileceğini söyleyen Groysman ile TUSAŞ ziyareti sırasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Groysman ziyaret sonrasında Twitter üzerinde yaptığı açıklamada somutlaşan adım ile birlikte An-148 veya An-158 uçaklarının Türkiye’nin orta menzilli yolcu uçağı projesinde kullanılabilir dedi.

B PLANI OLARAK TAN-158 MASADAYDI

Geçtiğimiz yıl Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın TRJ328 uçağının yanı sıra An-158 uçağının da yerli yolcu uçağı projesi kapsamında B planı olarak masada olduğu basına yansımıştı. Ukraynalı Antonov şirketine ait An-158 uçağı baz alınarak üretilecek olan TAN-158 uçağı sonrasında yine aynı firmanın An-178 uçağının temel alındığı bir kargo uçağının da geliştirilebileceği basına yansımıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 yıl önce dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç bir araya gelmiş ve Yankoviç An-158 uçağını bizzat kendisi Ankara’da tanıtmıştı. Erdoğan ve Yanukoviç Esenboğa Havalimanı’na getirelen ”Antonov-158” tipi uçakta incelemelerde bulunmuştu.

16 Mayıs 2016 tarihli Yerli Uçakta İkinci Perde; TAN-158 başlıklı haberi okumak için TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.