temsili görsel

Türkiye’nin dünya çapında övgü toplayan Türk insansız hava araçlarını yakın zaman önce Deniz Kuvvetlerinin envanterine katan Ukrayna, Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma alanında günden güne gelişen iş birliğinin örneklerinden olan Bayraktar TB2 tipi İnsansız Hava Aracı SİHA’ların ilk deneme uçuşunu 10 Nisan’da Donbas’taki Müşterek Kuvvetler Operasyonları alanına gerçekleştirdi.

QHA’nın aktardığı habere göre, Ukrayna Parlamento Ulusal Güvenlik, Savunma ve İstihbarat Komisyonu Başkan Yardımcısı Yuriy Mısyagin (Yuriy Mysiahin), Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta Ukrayna ordusu ile Rus silahlı güçleri arasında çatışmalar ve gerilim devam ederken, Bayraktar TB2’nin başarılı geçen uçuşuna dair açıklamalarda bulundu. Mısyagin, Türk SİHA’sı Bayraktar TB2’nin Donbas’taki çevre koruma bölgesine ilk keşif uçuşunda düşman ekipmanı (Pantsir-S, S-125, SAM-Tor, tanklar ve obüsler) pozisyonlarını tespit ettiğini kaydetti.

Bir harita görseli olabilir

Bayraktar TB2’nin gözlem amaçlı uçuşunu ilk olarak çevre koruma bölgesine gerçekleştirdiğini belirten Yuriy Mısyagin, Türkiye’nin SİHA’ları ile Bahar Kalkanı Harekatı sırasında özellikle Rus askeri teçhizatına karşı en iyisi olduğunu kanıtladığının altını çizdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.