Savçenko, siyasi güdümlü Rus mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Nadejda Savçenko, siyasi güdümlü Rus mahkemesi tarafından basın mensuplarını öldürmek, sivilleri öldürme teşebbüsünde bulunmak ve Rusya sınırını yasadışı şekilde geçmekten suçlu bulundu.

Rostov Bölgesi Donetsk Şehir Mahkemesi, Rusya Federayonu’nda yasadışı tutulan Ukraynalı asker Nadejda Savçenko’yu Haziran 2014’te Lugansk’ta öldürülen Rus gazetecilerin cinayetinden suçlu buldu.

‘Tass’ rus ajansının haberinde Nadejda Savçenko, mahkeme kararına göre ‘VGTRK’ ajansının gazetecileri olan İgor Karnelyuk ve Anton Voloşın cinayetlerinden, sivilleri öldürme teşebbüsünden ve Rusya sınırını yasadışı şekilde geçmekten dolayı suçlu bulundu.

Karar hükmünde belirtildiğine göre, ‘askeri hazırlık deneyimi ve Irak’taki muharebe operasyonlarına katılım tecrübesi‘ olan Savçenko ‘tatilde bulunduğu zaman kendi inisiyatifiyle Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmaya katılmak için Sergey Melniçuk komutası altında olan ve Lugansk Bölgesinin ‘Sçastye’ şehirinde bulunan ‘Aydar’ taburuna katıldı’ . Kararda ayrıca ‘Aydar‘ taburunun komutanı Sergey Melniçuk’un Rus gazetecilerin cinayetlerinin organizatörü olduğu iddia edildi.

Hüküm kararının açıklanması sürüyor, cezası 22 Mart’ta ilan edilecek.

(QHA/Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.