Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkÜstel: Ülkedeki en büyük sorun ulaşım

Üstel: Ülkedeki en büyük sorun ulaşım

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel bakanlıkta basın toplantısı düzenleyerek yapılan çalışmalar ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ziyareti sırasında mutabık kalınan konularla ilgili bilgi verdi.

KKTC’nin sürükleyici sektörlerinden turizmin uzun bir süredir sıkıntı içinde olduğunu anlatan Bakan Üstel, yaşanan sıkıntıların nasıl önüne geçilebileceği konusunda yürütülen çalışmaların sonucunda elde edilen verileri sektör temsilcileriyle paylaştıklarını anlattı.

Ankara’ya yaptıkları ziyaret sırasında da bu konuları Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a aktardıklarını ve yardım talep ettiklerini söyleyen Üstel, bu konularda çalışmalar yürüten Bakan Ersoy’un geçen hafta KKTC’yi ziyaret ettiğini ve toplantılar yaptıklarını hatırlattı.

KKTC’deki en büyük sorunun ulaşım olduğuna dikkat çeken Üstel, bilet fiyatlarındaki pahalılığın ülke turizmini olumsuz etkilediğini söyledi.

Üstel, bütçe olmaması nedeniyle gerekli tanıtımın yapılamaması ve Güney Kıbrıs’ın KKTC’nin tanıtım faaliyetlerini engellemesinin turizmi olumsuz etkilediğini anlattı.

Bu konularda Türkiye Turizm Bakanı Ersoy’dan maddi manevi işbirliği talep ettiklerini kaydeden Üstel, Bakan Ersoy’un hem ulaşım engelinin aşılması hem de tanıtım konusunda destek sağlanması yönünde söz verdiğini ifade etti.

2011-2013 yıllarında bir milyon turist bir milyar dolar hedefi koyduklarını hatırlatan bakan Üstel, bugün ulaşılan turist sayının bir milyon 150 bin olduğunu söyledi, çalışarak hedeflere ulaşılabilineceğini kaydetti.

Turizmde stratejik plan ve kalkınma planı üzerinde çalışmaya başladıklarını anlatan Üstel, üniversitelerden ve ana muhalefetten temsilcilerin de yer alacağı bir kurul oluşturup çalışmaları başlatacaklarını söyledi.

Turizmde yaşanan sıkıntıların aşılması için Türkiye’ye ziyaretler yaparak bir takım görüşmelerde bulunduklarını anlatan Bakan Üstel, Türkiye’nin değişik illerine sefer sayısını artırdıklarını ve böylece bilet fiyatlarının düşmesini sağladıklarını söyledi.

Üstel, 2020’de Türk Hava Yolları’nın bütün illerden seferleri çoğaltması ile bilet fiyatlarının düşmesini beklediklerini kaydetti.

Türkiye’deki turist profilinin değiştiğini de anlatan Üstel, Türkiye’ye vize ile gelen turistlerin KKTC’yi de ziyaret edebilmeleri için çalışma yaptıklarını belirtti.

Bakan Üstel, Türkiye’deki Pazar payını artırmak için de Ankara, İzmir ve Antalya’da tanıtım faaliyetleri yürüteceklerini söyledi.

Bilet fiyatlarının düşmesi için çalıştıklarını anlatan Bakan Üstel, kamu-özel ortaklığı ile bir hava yolunun kurulması için de herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini, bu konuda herkesten destek istediklerini kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...