Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Uzay turizmi firması, patlayan roket görüntüsü paylaştı

Birleşik Krallık merkezli uzay turizmi firması Stellar Frontiers, internet sitesinde patlayan roket görüntüsü paylaştı.

Uzay seyahatine çıkmak isteyen yurttaşları bu hizmeti veren uzay şirketleriyle buluşturmayı vaat eden acente, söz konusu fotoğrafı yanlış etiketlediği için de tartışma konusu oldu.

Fotoğrafta ABD’li uzay ve savunma şirketi Northrop Grumman’in 2014’te bir NASA görevi sırasında patlayarak başarısızlığa uğrayan Antares roketi yer alıyor.

28 Ekim 2014’te Virginia’daki bir fırlatma kompleksinden fırlatılan roketin amacı Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmak ve orada görevli astronotların ihtiyaç duyduğu malzemeleri temin etmekti.

Ancak roket fırlatmanın hemen ardından şiddetli biçimde patlayarak taşıdığı kargoyu da imha etmişti.

Öte yandan Stellar Frontiers’ın internet sitesindeki görselde yer alan uzay aracının, Elon Musk’ın uzay firması SpaceX’in geliştirdiği, yeniden kullanılabilir Starship roketi olduğu yazıldı.

Bu hatayı ilk fark edense SpaceNews yazarı Jeff Foust oldu. Foust, Twitter’da paylaştığı yorumunda hem uzay turizmi şirketinin müşterileri korkutacak bir görsele yer vermesini hem de görselle ilgili yanlış bilgi vermesini eleştirdi:

“Kendi uzay maceramı seçeceksem bu, patlayan bir Antares roketi olmaz.”

“Patlayan roketin SpaceX’in Starship’i olduğunu sanan uzay turizmi şirketlerine karşı da dikkatli olun” diyen Foust, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sonuçta, gerçekten patlayan Starshiplere ait pek çok görüntü var.”

Turizm firması görüş taleplerini yanıtsız bırakırken, Twitter kullanıcıları konuyla ilgili çeşitli yorumlar yaptı.

Paul Kirvan adlı bir kullanıcı, “Ama kabul etmek lazım. Antares patlaması muhtemelen tüm zamanların görsel açıdan en güzel roket patlamasıydı” diye yazdı:

Professor Jay Tee adlı bir diğer kullanıcı ise şu yorumda bulundu:

Sonuçta hayatınızda bir kez yaşayabileceğiniz bir macera.”

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR