Home Sivil Havacılık Yanlış piste inen pilotun 2. pistten haberi yokmuş!

Yanlış piste inen pilotun 2. pistten haberi yokmuş!

0

Air India hava yollarına ait Airbus A320neo tipi uçağın Maldivler’de yanlış piste inmesi ile ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

7 Eylül 2018’de Maldivler’deki İbrahim Nasir Havalimanı’nda meydana gelen olayda Airbus A320neo tipi yolcu uçağında 114 yolcu bulunuyordu.

Yapılan incelemelere göre kokpit ekibi MUGBA 3B yaklaşma hattı üzerinden RNAV yardımı ile 18 pistine inmedi planlıyordu. Ancak havalimanının yayınlanmış NOTAM’ında mevcut piste 190 metre paralel mesafede inşaatı devam eden bir pist daha olduğu bilgisinin uçağın kaptan pilotu tarafından fark edilmediği öğrenildi. Ayrıca kaptan pilot İbrahim Nasir Havalimanı’nda ikinci bir pist bulunduğu yönünde de bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

Rapora göre uçağın kaptan pilotunun sahip olduğu havalimanı haritası eski tarihli olduğu için sadece bir piste ait bilgi içeriyordu ve daha önce dört ya da beş kez İbrahim Nasir Havalimanı’na uçan pilot daha önce hiç 18 pistine iniş gerçekleştirmemişti.

Ancak, kaptan pilotun ikinci pistten habersiz olmasına rağmen uçağın ikinci pilotunun ikinci pist bilgisine sahip olduğu ve sahip olduğu haritalarda bu bilginin yer almasına rağmen kaptan pilotu uyarmadığı tespit edildi.

Havalimanı VOR yardımı ile yaklaşmayı talep eden pilotların bu talebinin kabul edildiği sonrasında daha hassas bir sistem olan RNAV’a geçildiği ancak pilotların yine VOR talep ettiği belirtilirken araştırmacılar uçağın her iki VOR yaklaşma vektöründen birine ayarlanmadığı ve de VOR sürecinin tamamlanmadan inişin gerçekleştirildiğini tespit etti.

Yapılan incelemeler sonrasında uçağa iniş izninin 7 nm bilgisi verilmeden önce verildiği ve de pilotların hava trafik kontrolörüne pist görüldü bilgisini 4 nm mesafedeyken bildirdiği tespit edildi.

Yapılan incelemelere göre yeni pist üzerindeki işaretçilerin daha büyük ve parlak olduğu, uçağın yaklaşma hattına daha yakın olduğu ancak pistin kapalı olduğunu belirten işaretlerin yeterince görünür olmadığı tespit edildi.

Yaşanan olayda A320neo tipi uçak güvenli şekilde inişini tamamlarken pist üzerindeki çalışma hattını ayıran beyaz hattı 100 metre kadar geçerek durabilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.