Dev projelerde yerli üretim kullanılması için atağa kalkan İSO, yeni havalimanına topyekûn çıkarma yapacak. İSO Başkanı Bahçıvan, “Projede yerli sanayiciler için 7 milyar euroluk potansiyel var” dedi

İstanbullu sanayici, bittiğinde dünyanın en büyüğü olacak yeni havalimanına çıkarma yapmaya hazırlanıyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), dev projelerde yerli ürünlerin kullanımını sağlamak için başlattığı ‘tedarikçilerle proje sahiplerini’ bir araya getiren organizasyon ilk meyvelerini vermeye başladı. 10.2 milyar euroluk yatırım bütçesi bulunan üçüncü havalimanı inşaatını yapan İGA’nın yöneticileri, ocak ayında İSO’da yüzlerce sanayiciyle tedarik konusunu konuşmuştu.

YÜZLERCE SANAYİCİ GELDİ
İGA yönetimi, yerli sanayicinin bu bütçenin 7 milyar euroluk kısmını üstlenecek yeterlilikte olduğunu söyledi. Ocak ayındaki toplantıda İSO salonunu dolduran sanayiciler, İGA yetkilileriyle saatlerce görüşmüş, teklif vermişlerdi. İSO yönetimi de iade-i ziyaret için proje sahasına gidecek. Sayının sınırlı olmadığı bu ziyarette, ocak ayındaki görüşmelerin bir adım daha ileri götürülmesi hedefleniyor.

ÖNEMLİ İMZALAR ATILACAK
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, yapılacak ziyarete isteyen her sanayicinin geleceğini belirtti. Bahçıvan, “İsteyen arabasıyla gelsin, isterlerse 5-10 otobüs hep birlikte gidelim. Ocak ayında İGA yönetimini ağırlarken, amacımız yerli sanayinin üretim gücünün dünyayla yarıştığını göstermekti. Sanayiciler çok büyük ilgi gösterdi. İGA’nın ne istediği, sanayicinin ne ürettiği konuşuldu. Bu ziyarette umarım üyelerimiz önemli anlaşmalara imza atar” dedi. Bahçıvan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yeni havalimanı ziyaretinde, projede yerli ürünlerin kullanılması talimatını vermesinin, ne kadar doğru yolda olduklarını gösterdiğini vurguladı.

YENİ LİMAN DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
Temeli Haziran 2014’te atılan yeni havalimanı, tüm etaplar tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak. Üç etapta tamamlanması planlanan havalimanının ilk etabının 2018’in şubat ayında bitmesi hedefleniyor. Havalimanı, ilk etap bittiğinde yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Dünyanın en büyük şantiyelerinden yeni havalimanında ilk etabın 2018’in başına yetiştirilmesi için 16 ülkeden 13 binin üzerinde personel çalışıyor. 2.5 yılda 6 milyar euroluk yatırımın yapılacağı üçüncü havalimanı terminalinin ilk giriş noktalarında arama kapıları bulunmayacak. Metro, hızlı tren, otobüs gibi seçeneklerin bulunacağı havalimanına D-20 yeni kara yolu bağlantısı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi de araçla ulaşımda katkı verecek.

İGA YÖNETİMİ İŞBİRLİĞİNE HAZIR
Havalimanının inşaatını gerçekleştiren İGA şirketinin CEO’su Yusuf Akçayoğlu, ilk toplantıda, bütçeden aslan payının yerli sanayiye ayrıldığının söylemişti. İleri teknoloji gerektiren yürüyen merdiven, IT gibi sistemlerin projenin yüzde 30’una denk geldiğini söyleyen Akçayoğlu, “Bunlar dışında kalan işleri (7 milyar euroluk) Türk sanayicisi yapabilir. Zaten inşaatın tamamı yerli oluyor” demişti. (SABAH)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.