Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in geçtiğimiz haftalarda Beyaz Saray’a resmi ziyaretinin ardından Yunanistan’ın silahlanma planlarını açıkladı.

Panagiotopoulos, Yunanistan’ın altyapıları da dahil olmak üzere toplam 3 milyar dolar maliyetle 24 adet F-35 uçağı satın almayı, 82 adet F-16 savaş uçağının modernize edilmesi ve alınması muhtemel savaş gemilerini ve askeri malzeme satın almayı planladığını açıkladı. Bakan, Amerika ile Yunan tarafı arasında savaş gemilerinin devralınmasıyla ilgili müzakerelerin olacağını da sözlerine ekledi.

Perşembe sabahı Skai TV’ye konuşan Bakan, “F-35 sorununun önümüzdeki yıllarda “Türkiye üzerinde hava üstünlüğü” elde etmek amacıyla Yunanistan tarafından gündeme getirildiğini söyledi. F-35’in satın alınması süreci, F-16’ların Viper sürümüne modernize edilmesini takip edecek.” dedi.

Panagiotopoulos açıklamasının devamında, “Bir gün Yunanistan, düşmanca radarlar tarafından algılanmayan ama aynı zamanda elektronik ve silah sistemleri açısından bazı müthiş yeteneklere sahip olan, sözde gizli olan benzersiz özelliklere sahip 5. nesil uçaklara da sahip olacak. Bunu yapmakta ısrar ettiğimiz yol, ilk olarak F-16 filosunu 4. ve 5. kuşaklar arasında bir şeye yükseltmektir, tüm bunlar bittiğinde, 82 – 84 arası F-16’lık uçaklarımızın büyük kısmını bu uçak tipi için en güncel tipe yükseltmiş ve F-35’leri edinme sürecine başlamış olacağız; aynı zamanda Mirage filosunun özellikleri ve taşıdıkları özel silahlar nedeniyle tamamlayacağız ki bu bir tür zorunluluktur.” ifadelerini kullandı.

F-35’lerin satın alınmasının 2024’ten sonra başlayacağı tahmin ediliyor. 82-84 adet arası  F-16’nın Viper sürümüne yükseltilmesi sürecinin 7-8 yıl sürmesi bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.