2050 yılına kadar geliştirilmesi öngörülen 1.000 yolcu taşıma kapasiteli konsept uçağın sanal gerçeklik gözlükleri ve penceresiz kabinini neredeyse tamamen kaplayan LCD ekranlarıyla sivil havacılıkta çığır açması bekleniyor.

Gelecek vadeden yolcu uçağı konsepti Airport Parking&Hotels ve Imperial College London’ın ortak çalışmasıyla tasarlandı.Konsept, 2050 yılında yolcu uçaklarının nasıl olabileceği hakkında gerçekçi bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor.

Uçakta yolcunun uçuş deneyimini renklendirmek için çaba sarf edildiği görülüyor. Penceresi olmayan uçakta yolcular bunun yerine, kabini neredeyse tamamen saran LCD ekranlarla manzaranın keyfi çıkarılabilecek ya da 3 boyutlu filmler izleyebilecek.

LCD ekranlarda oynatılanları görmek istemeyen yolcular ise koltuklara yerleştirilen sanal gerçeklik gözlükleriyle kişisel deneyimlerini yaşayabilecek.Güneşlikler ise iniş-kalkışlarda ve acil durumlarda otomatik olarak katlanıp yok olabilecek.

Dev uçak konsepti, biyoyakıt kullanan süper güçlü altı motoru ve kavisli kanatları sayesinde, daha geniş bir gövdeye sahip olabilecek ve kuyruksuz bir şekilde daha uzun mesafelere aktarma olmadan uçabilecek.

Ve tabii ki konsept uçak yakıtı daha verimli kullanacak ve çevreye daha az zarar verecek sistemlerle donatılmış olacak.(Dailymail-İngiltere)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.